6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Pazartesi, 19 Aralık 2016 09:15
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı 2016 içinde “terör” konusunu ikinci kez gündemine almak zorunda kaldı. Bu konuda ilk yazımızı Mart ayında kaleme almış ve Türkiye’nin terör olaylarında yaşamını yitirenler bakımından dünyada “ikinci” sıraya yerleştiğini (birinci Irak), Türkiye’de terörün daha da tırmanabileceğinden endişe duyduğumuzu belirtmiştik (*).

Pazartesi, 10 Ekim 2016 11:45
Akif Akalın

Tarihte egemen sınıfların tıbbı ve sağlığı kendi hizmetine koşmasıyla birlikte sağlık hizmetleri emekçiler için giderek erişilemez hale geldi. Emekçiler ve yoksullar binlerce yıl sağlık hizmetlerine erişebilmek için geleneksel iyileştiricilere, din kurumlarına mahkum edildi, çoğu kez şarlatanların eline düştü.

Çarşamba, 08 Haziran 2016 09:15
Akif Akalın

Aslında “teşhis tedavinin yarısıdır” deyişi yalnızca tıbba özgü olmayıp, yaşamın bütün alanlarında sorunlara yaklaşım için geçerlidir. Herhangi bir sorunun çözümünde sorunun kaynağının doğru teşhis edilmesi, çözümün kilididir. Sorunun kaynağı yanlış belirlendiğinde, çözüme yönelik bütün çabalar, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, boşa gidecektir.

Perşembe, 16 Haziran 2016 10:30
Ebru Basa

AKP’nin sağlık piyasasında temel güdüleyicinin tam boy piyasalaşma hedefi olduğunu her daim belirtiyoruz. Her ne kadar AKP ezelden beridir iktidardaymış gibi hissetsek de aslında sağlık hakkının hak olmaktan ve devletin bir toplumsal yükümlülüğü olmaktan çıkması AKP’yi önceliyor.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 11:00
Akif Akalın

İngiliz hekimler, İngiltere tarihinde bugüne kadar görülmedik yaygınlıkta bir grev dalgası başlattılar. İngiliz Tabipler Birliği (British Medical Association) ve Genç Hekimler (Junior Doctors) tarafından örgütlenen grev, aynı zamanda İngiltere’de bir işkolunda, bu işkolunun “tamamını” kapsayan ilk grevdir.

BU GREV BİZİM BİLDİĞİMİZ “GREVLERDEN” DEĞİL

Çarşamba, 17 Şubat 2016 13:15
Akif Akalın

Önümüzdeki hafta Dünya Tabipler Birliği Başkanı Sir Michael Marmot, Türk Tabipleri Birliği’nin davetlisi olarak bir konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. 25 Şubat Perşembe günü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde verilecek konferans öncesinde fırsattan yararlanarak kendisine birkaç soru sormak ve konferansa katılacaklar için kısa bir dinleme kılavuzu hazırlamak istedik.