43 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Temmuz 2019 16:33
Ayhan Çelik

Sıcak siyasetin güncelliği içerisinde hemen her gün, her saat cazibesiyle birlikte bizleri kendi içine dâhil ederek yapılan yerel seçimlerin birinci ve ikinci aşaması nihayet tamamlandı.

Perşembe, 10 Mayıs 2018 08:45
Berk Ural

Demokrasi adına ne kadar parlak bir dönemden geçtiğimiz biliniyor. 24 Haziran yaklaşıyor. Çeşit çeşit aday var ve istediğinize oy verebilirsiniz. Her adayın kendine göre albenisi var. Lakin daha belirleyici olduğunu düşündüğüm bir-iki özelliği sormak isterim. Hangi aday özelleştirilen şeker fabrikalarını geri kamulaştırabilir ?

Perşembe, 26 Ekim 2017 21:45
Efe Dirim

Sağlık, eğitim, çalışma koşulları, işsizlik, alım gücü… Bugün Türkiye’de aklı başında hiçbir kişi bizim bu alanlarda iyi durumda olduğumuzu iddia edemez. Ancak toplumun büyük çoğunluğu da sosyalizme karşı mesafeli. Sosyal devlet kavramı da bunun bir ürünü aslında. 

Salı, 22 Ağustos 2017 16:15
Gökçe Kaplan

İşçi avukatlığın iktisadi iş bölümündeki yeri nedir? Geçtiğimiz aylarda soL’da avukatlık mesleği açısından bu iş bölümünün toplumsal yönüne ilişkin konulara dokunan üç yazı kaleme alındı.

Salı, 07 Mart 2017 09:15
Ekin Koç

Hukuk kavramı burjuva hukukçular tarafından çok tartışıldı. Hâlâ da tartışılmaya devam ediliyor. Hukukun ne olduğu, ne işe yaradığı gibi konularda fikir birliğine varılmış değil. Oysa Marksistlerin kapsamlı bir hukuk tanımlaması ile ilgili pek bir dertleri olmadı.

Cumartesi, 05 Kasım 2016 13:15
Alper Ocak

Erdoğan'ın dün yaptığı konuşma, İstanbul Yenisahra'da bulunan Optimum alışveriş merkezinin E-5'e bakan kısmından canlı olarak verildi. Haberi görünce gülümsemeye başladım.

Peki bunda gülünecek ne var?

Dev billboarddan yapılan yayının, teknik bir hatadan kaynaklandığını herhalde kimse aklına getirmemiştir.

Olayın gerçekleştiği yerin adı Optimum.

Perşembe, 10 Kasım 2016 11:30
Arzu Kır

Balıkesir Burhaniye ilçesinin biricik Alevi Türkmen Köyü’nü yutacak olan Reşitköy Barajı, raflarda bekletilen elli yıllık bir proje olmaktan çıktı. 13 Ekim tarihli Körfez Demokrat Gazetesi'nde sekiz sütuna manşetten müjde verildi: "Reşitköy Barajı ihalesinde geri sayım başladı"

Çarşamba, 13 Temmuz 2016 08:00
Mahmut Can

Malumunuz üzere, yaz gelince ülkenin tümünü tatil havası sarıyor. Tüm plan ve programlar tatilin konseptine uygun.

İşimizin bir şeyleri değiştirmek olduğuna inanıyorsak, tatilin hakkını verirken, hakkını veremediklerimizi hatırlamamız gerekiyor. Tatil başlığında “bizim taraf” karşı taraf yok, herkese tatil. Bu mevsimin genel öncelikleri; deniz, kum, güneş...

Çarşamba, 02 Mart 2016 16:45
Candan Güneş

Cerratepe’de işletilmesi düşünülen maden sahasıyla ilgili olarak TMMOB tarafından Aralık 2014 tarihinde tamamlanmış “TMMOB Cerattepe Raporu” son derece aydınlatıcıdır. Raporun yayınlanmasının üzerinden sadece bir yıl kadar sonra Cengiz Holding alelacele çalışmalara başlamak istedi ve böylece Cerattepe’de direniş de yeniden alevlendi.

Cumartesi, 26 Mart 2016 16:30
Çeviri: Selçuk Işık

Editörün notu: ABD ile Küba arasında yeniden kurulan ilişkiler, özellikle ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaret, tüm dünyada Küba dostlarının haklı olarak kaygılanmasına neden oldu. Bu "süreç"in dikkat çekmeyen bir boyutunu ise Küba'daki ekonomik gelişmeler oluşturuyor.

Çarşamba, 03 Şubat 2016 10:30
Yusuf Yavuz

Her yıl 2 Şubat tarihinde kutlanan ‘Dünya Sulak Alanlar Günü’, Türkiye’nin uyguladığı tartışmalı su politikasını bir kez daha gündeme getirdi.

Cuma, 11 Aralık 2015 16:30
Hakan Erol

Şiir başlı başına bir başkaldırıdır. Yazarak hislerini ve düşüncelerini kağıda aktarmaktır. Öyle bir yazmaktır ki, onu okuyan, her defasında aynı tadı almalıdır. Aynı hissiyatla onu iliklerine kadar duyumsamalıdır. Şair de adeta cümlelerle sevişmelidir. Her satırla bir bütün olmalı, her bir harfin ince nakışını yapmalıdır.

Cumartesi, 21 Kasım 2015 17:00
İlhan Ayer

İki değişik soru sormamız gerekiyor: Birincisi, bundan böyle Avrupa Birliği ülkelerinde “kapitalist iktidar”a nasıl ulaşılacak? İlkin, Avrupa’daki demografik yapıya göz attığımızda, özellikle gelişmiş sanayi ülkelerinde, dünyanın her yerinden insan geldiğini, etnik ve kültürel çeşitliliğin varlığından söz etmemiz gerekiyor.

Perşembe, 26 Kasım 2015 15:30
Ali Doğan Karacık

Baştan söylemekte fayda var, bu yazı Umut Sarıkaya karikatüründeki insanın enerjisini sömüren “il övenleri” hatırlatabilir. Fakat amacım enerjinizi sömürmek değil, bir kolektif, bir şehre nasıl enerji katabilir, nasıl umut olabilir ve bunu her yerde nasıl hissettirebilir, ondan bahsetmek.

Pazartesi, 30 Kasım 2015 11:00
Yusuf Yavuz

“Eğer bir şeye ‘kutsallık’ atfedilecekse, bu yaşam mücadelesi kutsaldır. Karıncanın kardeşi var diyoruz. Toprak, su, orman yaşamdır, satılamaz…”

Pages