14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Perşembe, 13 Haziran 2019 11:11
Mehmet Yıldız

Bu yazı Turhan Selçuk’un, eserlerini ve Türkiye tarihine bıraktığı izleri gözler önüne seren YK Kültür Sanat’ın Beyoğlu binasındaki galeride yer alan “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisine değinmek için yazıldı.

Cuma, 31 Mayıs 2019 08:42
Erkan Yıldız

Toplumsal mücadelelerin alaşağı edemediği diktatörler için “ölse de kurtulsak” temennisi önünde sonunda bir karşılık bulur. Birbirlerinden sıdkı sıyrılmış ancak ilişkiyi bitiremeyen çiftlerin temennileri ile de benzerlik var bu temennide. Umutsuzluktan çıkan umut kırıntısı gibidir “ölse de kurtulsak”. Bunun bir başka versiyonu “aman gitsin de nasıl giderse gitsin” değil mi?

Cumartesi, 09 Şubat 2019 17:00
Beril Azizoğlu

Sağınızdan solunuzdan sizi buz gibi kuşatan, ağzınızda metal tadı bırakan markalı giyim kuşam mağazalarının arasından geçip ulaştığınız ve birden çığlık atacak kadar sizi sevindiren geçen yüzyılın başlarında inşa edilmiş  bir  muhteşem yapı Elhamra.

Pazartesi, 17 Aralık 2018 13:30
Erkan Yıldız

"90'lı yıllar dünyada artık eskiden yaşandığı gibi yaşanmasının olanağının kalktığı yıllardır. Sosyalizmin dünya üzerindeki belirleyiciliğinin bu yıllarda sona erdiğini biliyoruz. Dolayısıyla Elias Rukla'nın toplumun dışına düştüğü tarihle sosyalizmin hegemonyasının sona erdiği tarihlerinin çakışması elbette tesadüfle açıklanamaz." 

Çarşamba, 07 Kasım 2018 10:45
Mehmet Barış

Güzü “incecik yağmurlarla başlatan” Ozan Özgür’ü ve şiirini “Güz Gazeli–Adsız Şarkılar” adlı kitabıyla tanımıştım. “Yaşamak ki yegâne bahtiyarlık / bizim gibiler için” diyordu. Kaç kez mırıldandım ben bu iki dizeyi.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 15:15
Nükhet Akgün Bordignon

1970’li yılların İtalya'sında, yaratıcılıkları ve deneysellikleri ile diğer müzisyen ve grupları geride bırakmayı başarabilmiş ender gruplardan bir tanesidir Gli Area... Dönemin en politik grubudur. Progresif rock anlayışının sınırlarını zorlamıştır. Bu nedenle müzikal ve teknik anlamda çıtayı oldukça yükseğe taşıdığı kabul edilir.

Perşembe, 05 Ekim 2017 10:00
Gürkan Şakrak

Agniezska Holland’ın yeni ve ödüllü filmi “İZ (Pokot)”, Başka Sinema kapsamında Türkiye’de de çeşitli sinemalarda gösterime girdi. Film, şehirden uzak bir küçük kasabada yaşayan kadın kahraman karakteri üzerine kurulu. Burada “kahraman” kelimesi özellikle önemli çünkü film boyunca bir kahraman yaratma çabası söz konusu.

Cumartesi, 09 Eylül 2017 10:41
B. Sadık Albayrak

Yusuf Ziya Bahadınlı'nın öyküleri geçtiğimiz aylarda Yazılama yayınları tarafından "Bir hikayem var" adı altında bir araya getirildi. Bu kitaba Sadık Albayrak tarafından yazılan önsöz, aynı zamanda Yusuf Ziya hakkında bir inceleme çalışması. 90. doğumgünü vesilesiyle bu yazıyı soL okurlarıyla paylaşıyoruz...
 

Yusuf Ziya Bahadınlı'nın öyküleri üstüne

Cumartesi, 09 Eylül 2017 10:45
Müslüm Kabadayı

Eğitimciliğini, yazarlığını, yayıncılığını sosyalizme adamış Yusuf Ziya Bahadın’lı 90 yaşında.

Cumartesi, 25 Haziran 2016 11:15
Güneş İkinci-Hatice İkinci

Coen Kardeşler’in siyasi bir önermeleri var mıdır? Her iki kardeş de siyaset konuşmaktan hoşlanmadığı için bunu bilemiyoruz. Ama biz bu yazıyla, Coenler’in son iki filmini karşılaştırarak, siyasi görüşlerine ilişkin bir fikir sahibi olma arayışını deneyeceğiz yine de.  

Pazar, 13 Mart 2016 13:15
Gretchen E. Henderson Çeviren: Selçuk Işık

Perşembe, 05 Kasım 2015 15:15
Fırat Arapoğlu

Eylül ve Ekim ayının sanat gündemine Artinternational Fuarı ve İstanbul Bienali oturdu ki, bu iki etkinliğin paslaşmasını ve ardından Contemporary İstanbul Fuarı’nın geldiğini bir hesaplama olarak görmemek için, cidden inanarak “görmek istememek” gerekiyor.  Her birine kısaca değinmeye çalışarak bu gündeme dair düşünceler üretilebilir kanımca, gerçi en nihayetinde yargılar izleyiciye ait kalmak

Salı, 13 Ekim 2015 15:30
Onur Keşaplı

Cannes, Sundance, Berlin ve Venedik gibi festivallerde ödül alan ve öne çıkan filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimlerini sağlayan FilmEkimi’nde bu yılki seçkide dikkati çeken En Güzel Günlerim, Dheepan, Mustang, Uzaktan, Ben, Earl ve Ölen Kız ve Annem filmlerini, Onur Keşaplı soL için izledi ve yazdı.

Perşembe, 18 Aralık 2014 15:30
Görüşme: Fatih Mutlu

Rıdvan Gecü, şair, 25 yaşında. İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor ve aynı bölümde doktora eğitimine devam ediyor. İlk kitabı bir şiir kitabı; Kırmızı Perfect, 2013’te yayımlandı ve yılın başarılı şiir kitapları arasında sayıldı, övgüler aldı.