12 sonuçtan 1 - 12 arası gösteriliyor
Cuma, 09 Mart 2018 12:15
Söyleşi: Zelal Özgür Durmuş

Dumanlı adamların evrimden kaçtığını görünce evrimi kendi başına öğrenmek için harekete geçen bir ayıcık biyolog Dr. Seçkin Eroğlu ve yazar Deniz Hasret'in kapısını çalışmış. Darwin kim, nerelere yolculuk etmiş, ne tür canlılar görmüş merak ediyormuş. Dinozorlar çağı ne zamandı, fosilleri mi kalmış bir tek bugüne, kuşlara bakınca dinozor görebilir miyiz diye sormuş durmuş.

Cumartesi, 25 Şubat 2017 14:59
Yasemin Özbek - Özlem Koç

İstanbul Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz yılın Ekim ayı başından beri iki haftada bir sürdürdürülen Ebeveyn Okulu derslerinde geçtiğimiz hafta “Ergenlikte Madde Bağımlılığı” konuşuldu. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak okul öncesi ve ilkokul düzeyine uygun başlıklarda yapılan derslerden farklı olarak bu sefer özel olarak ergen ebeveynlerine hitap eden bir sorun ele alındı.

Salı, 17 Ocak 2017 11:17
Nişan Mesut Oyardı

İşten çıkmışsınız, apar topar koşturarak çocuğu okuldan almışsınız. “Ee okul nasıldı?” diye geçiştirmelik olduğu her halinden belli sorular yöneltirsiniz, o da geçiştirmelik cevaplarla sizi savuşturuverir.

Pazartesi, 17 Ekim 2016 11:19
Deniz Arık Binbay/Psikiyatrist

Çocuğunuzla nitelikli zaman geçiriyor musunuz? Gerçekten?

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 12:00
Haber Merkezi

Sağlık hizmetinin piyasalaşması sonucu pek çok kişi hekimlere ve uygulanan tedavi yöntemlerine karşı ciddi bir güvensizlik içindeyken bunun zemininde ilaç firması tekellerinin kontrolünde yapılan bilimsel araştırmaların yarattığı yanılsamalar yatıyor.  Sağlık alandaki pek çok başlıkta yoğun tartışmalarla sürerken, yaz ayları ile birlikte güneşlenme mevzusu da kaçamayacağımız bir başlık olarak k

Cuma, 24 Haziran 2016 10:00
Hazırlayan: Bahattin Pusaoğlu

Dünyayı algılamak, işleyiş mekanizmasını çözmek insanların en çok ilgisini çeken olgulardan.  Bulutsuz, ışık kirliliğinin olmadığı bir gecede gökyüzüne büyük bir hayranlıkla bakıp, gök cisimlerini seyredip acaba “başka gezegenlerde yaşam var mı” diye kendimize sormuşuzdur.

Perşembe, 26 Mayıs 2016 09:25
Zelal Özgür Durmuş

Ülkemizde iktidarın bilime bakışı içler acısı halde. Tabii ki genel gidişata ters bir şekilde bu alanda doğru bir duruş olmasını beklemiyorum. Ama her gün yeni bir örneğini yaşadığımız bilimsizlik ortamı giderek ağırlaşıyor ve değişmesi için çok fazla çaba sarfetmemiz gerektiği açık.

Çarşamba, 16 Aralık 2015 09:12
Gökçen Düzkaya

Geçen hafta size sevgili Zelal’in Yazılama Yayınları’ndan çıkan Evrim Serisi’nin ilk kitabı olan “Yaşlı Dünya Güncesi” nden bahsetmiştik. Bugün sıra serinin ikinci kitabı olan “Gizem Çözen Kâşifler” de. Kitabın teması canlıların ortak özelliklerini vurguluyor demiştik.

Salı, 08 Aralık 2015 09:30
Deniz Arık Binbay/Psikiyatrist

Bir bebek dünyaya getirmek , çocukluğa ve zamanla erişkinliğe geçişlerinde onlara eşlik etmek, büyümelerini görmek şüphesiz çok keyifli, doyum veren, anne babayı da olgunlaştıran ve dönüştüren bir süreç. Ancak bugün bebekli olmakla ilgili hep anlatılan tozpembe tablonun  görünmeyen konuşulmayan yüzlerinden bahsedeceğiz: bir nevi şeytanın avukatlığını yapacağız.

Pazartesi, 12 Ekim 2015 10:06
Özlem Ergüz Koç

*Bu yazı  geçtiğimiz haftanın devamı olarak okul kaygısı ile baş etme yazısı olacaktı, ancak ülke gündemi buna izin vermedi.

Pazartesi, 07 Eylül 2015 11:30
Deniz Arık Binbay

“Bizimki pek huysuz dün gece sabaha kadar uyutmadı.” 

“Bu var ya bu, çok aksi, bütün gün ağladı.”

 “Sudan bile korkuyor, korkak bizim oğlan.” 

“Hiperaktif, bir dakika yerinde durmuyor.” 

“Bilmiyor musun bizimkini? Mızmızın tekidir.” 

Bu cümleler sizin için de tanıdık mı? 

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 11:30
Deniz Arık Binbay- Psikiyatrist

Siz çocuğunuza hiç bağırmadınız mı?

“Yapma!” “Bekle dedim sana!” dan başlayıp, anababanın o anki ruhsal durumuna, dürtüselliğine göre değişen “Salak mısın sen?” “Ne halin varsa gör” e uzanan ve çoğunlukla öfkeyle cezalar yağdırma ile sonuçlanan cümlelerden bahsediyorum.