11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Haziran 2018 09:45
Söyleşi: Zelal Özgür Durmuş

 

Matematiksel düşünme becerisinin zor olduğu, zaman zaman özel yetenek gerektirdiği düşünülür. Yüksek karmaşılıktaki sorular için böyle olsa dahi önemli olan matematik ile nasıl tanıştığınız. Matematiğin hayatla olan bağını kavramayı sağlayan ilk adım. 

Pazartesi, 06 Kasım 2017 10:15
Psikiyatrist Cem Taylan Erden

BilimSoL da çıkan şu yazının ardından sünnet üzerine yazmak “farz” oldu. Kinaye’den de anlayacağınız üzere bu konu coğrafyamızda sadece tıbbi açıdan ele alınamayacak kadar mühim bir mesele.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 10:00
Psikiyatrist Cem Taylan Erden

Geçenlerde 'Film Ekimi'  kapsamında Türkiye seyircisi ile buluşan 2016 yapımı Kaptan Fantastik filmini izledim. Fimden sonra hayatım değişmedi ama bu yazıyı yazmama neden oldu.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 08:00
Dünyayı Verelim Çocuklara

Baskıyla, yalanla, hileyle ülke yönetenler çocuklarımıza saldırmakta beis görmüyor. Anaokullarında ‘kutsal mekan’ oyunları oynanıyor, okul zilleri salavatla çalıyor, çocuklar taciz ediliyor, öldürülüyor. Dindar nesil yetiştireceğiz diyen yobazlar geleceğimizi yok ediyor.  Ülkenin doğusunda bebekler ölürken çocuklar savaşı da biliyor, ölümü de anlıyor.

Pazartesi, 25 Nisan 2016 12:30
Psikiyatrist/ Gülperi Putgül

23 Nisan’da blogda yayımlanan “Çocuklar Yeni Bir Ülke” istiyor başlıklı yazıdaki cümleler, kirli Türkiye’nin sanıyorum nispeten korunabilmiş ve kirletilmemiş çocuklarının ağzından dökülüyordu.

Pazartesi, 25 Ocak 2016 09:45
Gülperi Putgül Köybaşı/ Psikiyatrist

Türkiye’nin de imzacıları arasında olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, 18 yaşının altındaki her kişi çocuktur. Devlet, çocuk fuhuşu, çocuk pornografisi ve ticaretini içeren her türlü cinsel sömürüden çocukları korumakla yükümlüdür. Türkiye’ de Adalet Bakanlığı verilerine göre her yıl binlerce çocuk, cinsel istismar nedeniyle dava konusu oluyor.

Pazartesi, 17 Ağustos 2015 11:30
Deniz Arık Binbay- Psikiyatrist

Siz çocuğunuza hiç bağırmadınız mı?

“Yapma!” “Bekle dedim sana!” dan başlayıp, anababanın o anki ruhsal durumuna, dürtüselliğine göre değişen “Salak mısın sen?” “Ne halin varsa gör” e uzanan ve çoğunlukla öfkeyle cezalar yağdırma ile sonuçlanan cümlelerden bahsediyorum.

Cuma, 19 Haziran 2015 10:30
Dünyayı Verelim Çocuklara

Sonunda zil çaldı veee..

Taatatatam, tatil başladı!

Yaz aylarının bir keyfi güneşli havalarsa elbet bir diğer güzelliği de dar vakitlere sıkıştırılmadan kitap okuyabilmek.  Elbet miniklerin listesi şimdiden hazırdır ama ‘hani bir liste olsa hiç fena olmaz’  diyenlere okuma listesi hazırladık.

Rüzgarın Üzerindeki Şehir-  Behiç Ak

Pazartesi, 18 Mayıs 2015 11:45
Görüşme: Ezgi Karataş

Büyüteç ne büyülü oyuncaktır... Minicik dünyaları kocaman oldurur. İğne Deliğinden Dünya projesi de çocuklar için bir anlamda büyüteç , zira küçücük bir iğne deliğinden dünyanın kapılarını çocuklara açacak bir hayal... 

Salı, 03 Şubat 2015 10:45
Özlem Koç

Dün Bir Dolap Kitap ile başladığımız röportajımıza bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ama bugün sayfamıza  ‘Dünyalı Dergi’yi konuk alıyoruz. Tabi yine Yıldıray ve Banu ile birlikte söyleşerek..

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:30
Görüşme: Özlem Koç

Bizler, Nazım Hikmet Kültür Merkezi olarak her binamızda bir ‘Sevdalı Bulut Çocuk Kitaplığı’ olsun diye yola çıktık. Geçtiğimiz ay Ankara Kızılay Nazım Hikmet Kültür Merkezi bünyesinde ilk çocuk kitaplığımızı açtık. Şimdi de İstanbul’da Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir çocuk kitaplığı olsun diye kollarımızı sıvadık.