13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Cumartesi, 14 Eylül 2019 19:36
Nilda Bal

Hukuk daima zor kullanma tekelini eline almış bir iktidara yaslanır. Sadece zor gücüyle değil, devasa bir örgüt olan iktidardan bahsediyoruz. (Bu cümleleri benden önce Türkiye’de hukuk sosyal bilimine gönül veren çok değerli ama değeri bilinememiş genç bir bilim insanı yazmıştır.)

Salı, 11 Ekim 2016 12:00
Av. Ozan Gülhan

Sürekli avukatlık işi olanlar, belli bir süreden sonra hangi avukatın hangi sorunları halledebileceğini ve bunlar için ne kadar ücret isteyeceğini üç aşağı beş yukarı tahmin etmeye başlarlar. Peki, ya olmayanlar? Tecrübesiz müvekkiller? İşte okumakta olduğunuz bu yazı, bilmediği lüks restorana gidip bir aylık maaşını bırakma potansiyeli taşıyan müvekkil adayları için yazılmıştır.

Salı, 26 Nisan 2016 15:15
Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK Üyesi

Öğrencilik yıllarımda tek günlük, hatta birkaç saatlik bir iş tecrübem olmuştu. Birkaç saatlik dediysem öyle bir tecrübe değil yahu. Aklınız fikriniz fesatlık. Neyse… Birkaç saatliğine bir hukuk bürosunda çalışmıştım. Çok güzel bir ofisti. Avukat da gördüğüm en nazik, en anlayışlı insanlardan biriydi. Çalışma ortamı, iş saatleri, teklif edilen maaş da bir öğrenci için gayet tatmin ediciydi.

Salı, 05 Ocak 2016 09:00
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK üyesi

Seçimler ve Başkanlık Sistemi

Salı, 03 Kasım 2015 12:15
Av. Gürler Gaydan

Türkiye Barolar Birliği beni icraya vermiş. İstenilen ödemeyi yaptım. Şimdi de onlara bir çift lafım var!

Salı, 13 Ekim 2015 10:00
Av. Ozan Gülhan, Hukukta Sol Tavır Derneği YK üyesi

“‘İnsanlık öldü mü?’ dedim. ‘Yok’ dedi, ‘ölmedi, ölmedi ama, bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?’” (Yaşar Kemal, Kuşlar da Gitti)

Salı, 11 Ağustos 2015 10:45
Av. Ozan Gülhan

CMK’dan bir dosya verdiler bana
Hemi de duruşması birkaç gün sonra
Ağır ceza davası, bilmem kaç sayfa
Hâkimlere karşı çok ayıp oldu

Benim sanık tutuklu dolandırıcı
Yargılanma nedeni yüz kızartıcı
Bekliyormuş kendi için bir kurtarıcı
Hâkimlere karşı çok ayıp oldu

Cumartesi, 06 Haziran 2015 22:15
Ozan Gülhan (*)

Ön Bilgi: Bu yazı, 2 Haziran 2015 tarihinde #DirenTerazi blogunda yayınlanan “Kahrolsun Sekreter Diktatörlüğü, Yaşasın Bağzı Şeyler!” isimli yazıya ek açıklama olarak yazılmıştır.

Salı, 28 Nisan 2015 09:15
Av. Ozan Gülhan

Geçenlerde Türkiye Barolar Birliği’nden “Lütfen iki dakikanızı ayırıp anketimize katılır mısınız?” diye bir mesaj geldi. Meraklı bir adam olduğumdan, “İki dakika köpeğiniz olsun” deyip tıkladım hemen linke.

Çarşamba, 10 Aralık 2014 10:45
Hatice Demir

Son bir hafta içinde 5 kere Türkiye Barolar Birliği’ni aradım. Türkiye Barolar Birliği’nin numarası telefonumda kayıtlı. Telesekreterden kurtulup gerçek insanlarla muhatap olma fırsatını yakaladıkça, duygu durum senkronizasyonum bozuluyor. Telefonun ucundaki görevlilerle heyecanlı ve umutlu başlayan konuşmam yerini öfkemi ve dolayısıyla ses tonumu kontrol edemediğim anlara bırakıyor.

Salı, 30 Aralık 2014 12:30
Av. Ozan Gülhan

Sene sonu dosya kontrolü avukat âdetidir. Bir sene boyunca neler yaptığınızı görür, biten dosyaları ayırır, devam edenlere de çeki düzen verirsiniz.

Salı, 18 Kasım 2014 08:15
Stj. Av. Mehmet Kaan Yücel

Türkiye’nin bütün adliyelerinde koşar adım hayaletler dolaşmaktadır. Dikkatli bakıldığında bazen koşan ama en kötü ihtimalle hızlı yürüyen insanlar. Adliyenin acil müdahale ekibi! Koşarlar, çünkü hemen hemen her gün her ne hikmetse “o gün acilen bitirilmesi gereken” işleri mevcuttur. Adliye krokileri ellerinde, mahkeme-icra daireleri arası sprint atarlar.