12 sonuçtan 1 - 12 arası gösteriliyor
Pazartesi, 25 Temmuz 2016 12:00
İzge Günal

Günlük soL gazetesi ve devamındaki sitelerde 100 civarında popüler bilim yazısı yazdım ama ilk kez yazmada bu denli zorlanıyorum. Daha doğrusu içimden yazmak gelmiyor. Nasıl gelsin ki? Önce birileri askeri darbe yapmaya kalkıyor, sonra diğerleri darbe başarıya ulaşmış gibi darbe sonrasını yaşatıyor ülkeye.

Pazartesi, 16 Mayıs 2016 08:00
İzge Günal

     Bundan 90 yıl önce Yeniçeri Ocağı lağvedildi. Birçok tarihçiye göre bu hamle (Vaka-i Hayriye) Tanzimat Fermanı ile başlayan reform hamlesinin gerçek başlangıç noktasıdır. Benim bu konuya girmemin nedeni ise, bilim dilinin Türkçeleşmesinin Tanzimat ile başladığını sıkça duymam oldu.

Pazar, 03 Nisan 2016 15:45
İzge Günal

Bilim yazıları yazdıkça kaçınılmaz olarak din sorununa da değinmek zorunda kalıyorsunuz. Aslında konu basit: bilim, din ile arasına ne kadar mesafe koyarsa o denli başarılı olur. Başka bir deyişle din bilimin zıddıdır; bilim araştırır din kabul eder, bilimde her şey sorgulanabilir, dinde tabular vardır...

Pazar, 07 Şubat 2016 23:15
İzge Günal

Bilim özü itibariyle sol bir uğraştır; toplumsal ilerlemenin bilimsel gelişmeyle koşut olduğunun anımsanması bile bu yargının doğruluğunun dolaysız kanıtıdır. El değirmeni, yel değirmeni, buhar değirmeni dizgesinin köleci toplum, feodal toplum, kapitalist toplum sıralamasına denk gelmesi klasik ama tam da yerine oturan bir örnektir.

Pazartesi, 02 Kasım 2015 14:45
İzge Günal

Toplum ve bilim ilişkisi, aslında bu sütunlarda yazdığım yazıların temelini oluşturuyor.

Pazartesi, 21 Eylül 2015 08:30
İzge Günal

Bu topraklarda eğer üst düzeyde bilim yapıldıysa, bunun 1933 Üniversite Reformu’nu takip eden günlerde başladığından sanırım kimsenin kuşkusu yoktur. Evet, genç cumhuriyet bilimi toplumsallaştırma anlamında reform öncesi de ciddi adımlar atıyordu ama üst düzey bilgi üretiminin esas kaynağı Nazi zulmünden kaçıp Türkiye’ye gelen Alman bilim insanlarıydı.

Pazartesi, 04 Mayıs 2015 08:30
İzge Günal

Her toplumsal etkinlik gibi, bilgi üretimi de bir anlamıyla örgütlenme sorunudur. Gerekli ve yeterli örgütlenme olmadığı sürece, yeteneğin, zekânın ya da çalışma disiplininin bir anlamı olmaz. Geri kalmış ülkelerin bilimde atılım yapamamasının sırrı da burada yatar: egemen güçler bilimsel örgütleri çalışamaz hale getirirler, hedeflerinde tek tek bilim insanları olmaz.

Pazartesi, 06 Nisan 2015 16:45
İzge Günal

Seksen iki yıl önce bu günlerde, Alman bilim dünyası da tüm Almanya gibi karışıktı. Naziler iktidara gelmiş ve korkunçluğunu herkesin iyi bildiği uygulamalarına başlamışlardı.

Pazartesi, 23 Mart 2015 08:45
İzge Günal

Geçen ay Yazılama yayınlarından yeni çıkan “Kızıl Tıp” isimli kitabı okudum. 1932-1933 yıllarında Newsholme ve Kingsbury’nin Sovyetler Birliği’ne, sağlık sistemini incelemek üzere yaptıkları ziyaret sonrası izlenimleri oluşturuyor kitabı.

Pazartesi, 09 Mart 2015 11:15
İzge Günal

Bir süredir “İslami bilim” kavramı tartışma ortamına sokulmak isteniyor; bunu sadece Türkiye için değil, dünya için kastediyorum. Gerçekten de, 1970’li yılların sonlarından beri konuyla ilgili çok sayıda kitap yayınlandı ve yayınlamaya da devam ediliyor.

Pazartesi, 26 Ocak 2015 10:15
İzge Günal

Günlük soL gazetesinde yazarak başladığım bilim konulu makalelerimin sayısı elliyi aştı. Dönüp şöyle bir baktığımda genellikle bir şeyleri eleştirdiğimi (Sovyetleri anlattığım bazı yazılarım hariç) fark ettim. Sanırım artık ideal olan ama ütopya gibi çok da uzakta olmayan bir toplumda bilimin ne olması gerektiğini yazma zamanı geldi, hatta geçti bile.

Pazartesi, 15 Aralık 2014 08:30
İzge Günal

Bugün 15 Aralık; Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın  (TÖS) örgütlediği Büyük Öğretmen Boykotunun 45. yıldönümü. Eminim çok sayıda anma/anımsatma yazısı yayınlanacaktır ama ben işin pek değinilmeyen bir yönüne, bilim insanlarının tavrına, bir de benim için kişisel önemine değineceğim. Önce genel bilgiler: