YPG Komutanı: Biz Türkiye'den teşekkür beklerken...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, "PYD’den izin almadık" szöleri YPG tarafından tepki ile karşılandı. YPG komutanı Berxwedan "Türkiye'ye öncülük ettik, yol açtık, teşekkür bekliyoruz" dedi.
Dış Haberler
Cuma, 27 Şubat 2015 21:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "PYD'den izin almadık" sözleri YPG tarafından tepki ile karşılandı. YPG Kobanê Komutanı Mahmut Berxwedan, "Yardım ve desteğimizi esirgemedik. Yol açtık, sadece onunla da yetinmeyip, onlara yol boyunca öncülük ettik. Askerlerin ve Türk halkının sembollerinin taşınmasına katkı sunduk. Tüm bunlar bize teşekkürü gerektirirken, tam tersi oldu." dedi.

'KOBANÊ KAPILARINI TÜRKİYE'YE AÇTIK'

ANF muhabiri Sedat Sur'a Süleyman Şah Türbesi'nin apar topar kaçırılması operasyonu ile ilgili bilgi veren Komutan Mahmut Berxwedan, Şah Fırat operasyonu öncesi Türk yetkililerle görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Kobanê kapılarını Türkiye'ye açtıklarını dile getiren Berxwedan, YPG'nin onayı olmadan Kobanê'ye girmenin mümkün olmadığını ifade etti.

"5 GÖRÜŞME YAPTIK. YOL AÇTIK, ÖNCÜLÜK ETTİK"

Hükümet kanadından gelen, "Hiç kimseden izin ve destek almadan operasyonu gerçekleştirdik." şeklindeki açıklamalara tepki gösteren Komutan Berxwedan, "Türk devlet yetkilileri bu gerçeği kabul etmeli ve dile getirmelidir. YPG'nin onayı olmadan Kobanê'den geçmek kolay değildir. Böyle bir şey mümkün değildir. Bu operasyon için Türk yetkililer ve YPG komutanları beş görüşme gerçekleştirdi. Yine birçok ayrı görüşme daha yapıldı. Bizim bu konuda yaklaşımımız insani temelde oldu. Yardım ve desteğimizi esirgemedik. Yol açtık, sadece onunla da yetinmeyip onlara yol boyunca öncülük ettik. Askerlerin ve Türk halkının sembollerinin buradan taşınmasına katkı sunduk. Türk devlet yetkilileri YPG'ye teşekkür etmeli ve inkarcı yaklaşmamalıydı. Açıkçası biz bu inkarcı yaklaşımlarına çok şaşırdık." diye konuştu.

'IŞİD, SALDIRMAYIN TALİMATI VERDİ'

IŞİD ile de anlaşıldığı iddialarını doğrulayan YPG Komutanı Berxwedan, bu iddiayı IŞİD'in telsiz konuşmalarına dayandırdı. Askeri operasyondan ziyade diplomasiden bahsedilebileceğini vurgulayan Berxwedan, "Zira bu operasyonda tek bir kurşun bile sıkılmadı. Operasyon sırasında IŞİD çetelerinin cihazlarını dinledik ve çetelerinde herhangi bir saldırı yapmamak yönünde birbirilerine talimat verdiklerini gördük. Bu anlamda IŞİD çeteleri ile de bir görüşme yapıldığı ve önceden bu konuda anlaşma sağlandığı zaten anlaşılıyor." ifadelerine yer verdi.

"Şah Fırat" operasyonuna verdikleri destek için teşekkür beklerken, aksinin yaşandığını vurgulayan Berxwedan, şunları söyledi: "Operasyon boyunca güçlerimiz Karakuzak Köprüsü çevresinde tedbir aldı. Bu alanlarda güvenlik sağladı. Yine güçlerimizin bu alanda sağladığı ilerleme, operasyonun Türk ordusu açısından güvenli olmasını sağladı. Tüm bunlar bize teşekkürü gerektirirken, tam tersi oldu."

'YENİ TÜRBE İÇİN DE İZİN ALINDI'

Yeni türbe yeri için de izin alındığını dile getiren Komutan Berxwedan, "PYD ile bir dizi görüşme yapıldı ve ikna süreci sonunda bu alanda türbe için yer açılması kararı verildi. Türbe, ileride daha güvenli bir ortam sağlanana kadar geçici olarak bu alanda kalacak." şeklinde konuştu.