YÖK, harç soygunu konusunda hükümetten çözüm bekliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yükseköğretim kurumlarını program süresinde bitiremeyen ve ders tekrarı alan öğrencilerin ödeyecekleri katkı payı ve öğrenim ücretlerine ilişkin sorunun çözümü ile ilgili açıklamada bulundu.
Perşembe, 05 Şubat 2015 21:55

Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde gündeme gelen yükseköğretim kurumlarını program süresinde bitiremeyen öğrencilerimizin ödeyecekleri katkı payı ve öğrenim ücretlerine ilişkin sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı ile birlikte Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile görüştük. Bu görüşmede konu müzakere edildi ve kendileri sorunun çözümüne yönelik bir çalışma başlatılması talimatını verdiler. Kısa bir süre içerisinde bu konuda gelişme kaydedileceğini umuyoruz. Bilindiği üzere öğrenim ücreti ve harçlarla ilgili işlemler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca değil, ilgili mevzuat çerçevesinde kanun ile düzenlenmektedir.”

Üniversiteliler "katlamalı harç soygunu" şeklinde tanımladıkları konuyla ilgili, günlerdir sosyal medya üzerinden de #üniversitedesoygunvar başlığıyla mağduriyetlerini paylaşıyor ve okullarında eylemler düzenliyorlardı.