TOKİ'nin Ak Saray savunması: Haksız rekabet

Ak Saray maliyetinin davasında savunma veren TOKİ, bilgi vermeyerek ülke çıkarlarının zarar göreceğini söyledi. TOKİ savunmasında haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için bilgileri açıklamadığını söyledi.
Salı, 27 Ocak 2015 12:35

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk orman Çiftliği’nde yasadışı şekilde yapılan Başbakanlık Hizmet binası olarak bilinen kaçak sarayın kalem kalem birim fiyatlarını ve maliyetlerini TOKİ’ye sormuştu.

TOKİ açıklanması durumunda ülke ekonomisi zarar görür diyerek bilgi vermediği işlem hakkında, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bilgi edinme kanunun özüne aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşınmıştı. Söz konusu davada TOKİ dikkat çekici savunmasını 15 Ocak’ta verdi. TOKİ savunmasında bilgi edinme kanununun sınırsız olmadığına değinerek, kanun gerekçesinin “Bilgi edinme hakkının sınırları belirlenmiş ve açıklanması halinde kamunun zarar görebileceği bilgi veya belgeler ile kişilerin zarar görebileceği bilgi veya belgeler, kanun kapsamı dışında tutulmuştur” ifadelerini gerekçe göstermesi mimarların tepkisini çekti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOKİ’nin savunmasında kanun kapsamındaki “kamusal zarar ve kişisel zarar” ifadeleri istediğimiz bilgilere dayanak olamaz derken, “TOKİ bu kez de kacak sarayda bilgi edinme hakkının sınırlarını kamusal gizlilik ve kişisel gizlilik olarak belirleyemez, özrü kabahatinden büyük" ifadelerini kullandı.

'KİM ZARAR GÖRECEK?'
TOKİ savunmasında kesin hesap ve hak edişlerin yapılmadığı yapım işinin devam etmekte olduğuna yer verdi. Aynı gerekçeyle haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için maliyetleri açıklamadıklarını ifade etti. TOKİ’nin ifadesinin kamuda yapılan harcamaların ne kadar çalakalem yapıldığını göstermektedir diyen  Candan şöyle devam etti: “Kamuda bir ihale sureci yapıldığında her şey yönetmelik ve kanunlarla belirlenir, fakat kaçak saray surecinde Sayıştay raporlarına göre bu kanun ve yönetmeliklerin ihlal edildiği ortada. Birim maliyetlerin açıklanması için inşaatın bitmesine gerek yok verdikleri bilgiler gerçekçi değil, bilgi edinme kanunun özüne aykırı, yaptıkları denetimden kaçmak. Ayrıca bilgilerin açıklanması halinde hangi kişi zarar görürmüş bilelim. 1. derece doğal sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyetine aykırı şekilde yapılan bu inşaata harcanan her bir kuruş yasadışıdır bu süreçte imzası olan herkes sorumludur ve yargı önünde hesap vereceklerdir.”

TOKİ’ye sorulan sorular arasında ise Başbakanlık Binasının toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, Çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri, temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri vardı.