TBMM'de başkanlık seçimi yapılacak

TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplanarak Meclis Başkanını seçecek.
Haber Merkezi
Perşembe, 12 Temmuz 2018 10:43

TBMM bugün 28'inci başkanını seçecek. TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplanacak ve Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığına AKP İzmir milletvekili Binali Yıldırım'ı, CHP İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak'ı, HDP Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş'ı ve İyi Parti İstanbul milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'nu aday gösterdi.

 

TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili başkan seçilecek.

DANIŞMA KURULU YARIN TOPLANACAK

Danışma Kurulu yeni seçilecek Meclis Başkanının başkanlığında yarın toplanacak. Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AKP, CHP, HDP, MHP, İyi Parti gruplarına düşen üye sayısı belirlenecek. Saat 15.00'te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak. 

TBMM'de Pazar günüyse "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri yapılacak.

KOMİSYON BAŞKANLARI SEÇİMİ

Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek.

TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; Başkan, başkanvekili, katip üye ve sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak.