Tarsus Özgecan Aslan için eylemdeydi: Karanlığa teslim olmayacağız

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü Mersin Tarsus'ta katillere öfke yağdı. AKP gericiliğine sıkça vurgu yapılan eylemde bine yakın kişi "karanlığa teslim olmayacağız" ve "kadın düşmanı AKP" sloganları attı.
Haber Merkezi
Cumartesi, 14 Şubat 2015 13:38

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü ilçede, Tarsus'ta, cinayete büyük tepki vardı. Bine yakın kişi Tarsus Yarenlik'te yürüyüş yaparak "Karanlığa teslim olmayacağız", "kadın düşmanı AKP" ve "Özgecan Aslan 20'sinde bir fidan" sloganları attı.

Özgecan'ın katilleri Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe genç kadını bıçaklayarak öldürdüklerini, cesedini benzin dökerek yaktıklarını, ardından da Tarsus'un Çamalan Köyü Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi yatağına attıklarını itiraf etmişlerdi. Tarsuslu kadınların en önde yer aldığı eylemde "Özgecan'ın katillerinin cezasını hiçbir gerekçe hafifletemez" denildi.

Basın açıklamasından satır başları şöyle:

"Özgecanımız, 4 gün önce evine gitmek için bindiği yolcu taşıma aracının şoförü Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve Necmettin Altındöken tarafından tecavüz edilmek istemiş ve boğazı kesilip yakılarak katledilmiştir. Özgecan'ın ölü bedeni dün bir derede bulundu. 

İktidar "eşit değilsiniz" dedikçe kadınlar öldürülüyor. Erkeklerin bu gücü nereden aldıklarını çok iyi biliyoruz. 'Kadın ve erkek eşit değildir' diyen Tayyip Erdoğan ve onun bir dediğini iki etmeyen AKP kurmayları erkek şiddetini meşrulaştırıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bkanlığı kadına yönelik şiddetin verilerini gizliyor. Karakollarda, Bakanlığın danışma merkezlerinde kadınlara şiddete katlanmaları ve boşanmamaları öğütleniyor. Bu da yetmiyor Ayşenur İslam 'Kadın cinayetlerini sağır sultana duyurmaya gerek yok' diyebiliyor.

Dün gibi hatırlıyoruz, Münevver Karabulut katledildiğinde, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan "kızını yalnız bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya" demişti. Şimdi de Özgecan'ın bir kader kurbanı olduğunu söyleyeceksiniz her yerde, fıtratında var diyeceksiniz; sizin peşinizden erkek egemen yargı girecek dervreye, sizin kadın düşmanlığınıza dayanarak katillere haksız tahrik indirimi uygulamaya kalkacak.Böylece tüm kadınlar susacak, size ve sizin kan kokan iktidarınıza itaat edecek sanıyorsunuz değil mi? Ama yanılıyorsunuz. Özge'yi, canımızı aldınız. Asıl şimdi siz korkun kadınların öfkesinden."