Peşkeşe yeni kılıf: Bilal Erdoğan bu ülkenin bir evladıdır

Öğrenci yurdu yapılacak alan kurucuları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bulunduğu vakfa devredildi. Tartışmalar sırasında Bilal Erdoğan'ın adı yine gündeme geldi.
DHA
Perşembe, 12 Şubat 2015 21:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, öğrenci yurdu yapmak üzere Avcılar ve Büyükçekmece'de kiraladığı iki binanın işletmesini, kurucuları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AKP'lilerin bulunduğu Ensar Vakfı'na devretme kararı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışma yarattı.

Oylamada, CHP'li belediye meclis üyeleri, "Kamu kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor" diyerek tepki gösterdi.

NEDEN SÜREKLİ TÜRGEV VE ENSAR VAKFI İLE KARŞILAŞIYORUZ?

CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, Belediye'nin kiraladığı yerleri niçin kendisinin işletmeyip de seçilmiş özel vakıflara verdiğini sordu. Çoban, "TÜRGEV ve Ensar Vakfı ile İBB'nin protokol arayışları öne çıkıyor. Neden bu iki vakıfla sürekli karşılaşıyoruz? Madem yurt açılacak, neden başka vakıfla protokol imzalanmıyor? TÜRGEV dendiği zaman akla Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı dendiğinde ise kurucuları arasında adı geçen Kadir Topbaş geliyor. Bu vakıflar özel bağışlarla iş yapamıyor da, kamu kaynağına mı ihtiyaç duyuyor?" diye sordu. Protokol gereği İBB'nin yıllık 540 bin lira kira ödeyeceğini savunan Çoban, "Görülen o ki, kamu kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor" dedi.

"BİLAL ERDOĞAN BU ÜLKENİN BİR EVLADIDIR"

Eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, İBB'nin tüm yatırımlarının denetlendiğini belirterek, "Asla yandaşlara peşkeş çekmek diye bir işlem olamaz. Bizim işlerimiz tamamen hukuka uygundur. Ayrıca Bilal Erdoğan bu ülkenin bir evladıdır. Eğer bu ülke için bir şey yapıyorsa takdir edilmelidir" dedi.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan protokol, AKP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.