Milli Savunma Bakanlığı: Ağır silahlar İdlib'den çıkarıldı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile İdlib'de silahtan arandırılmış bölgeden çekilmenin tamamlandığı açıklandı. Ağır silahları kapsayan çekilmenin akıbetine ilişkin Rus yetkililer gün içerisinde doğrulama talep etmişti.
Haber Merkezi
Çarşamba, 10 Ekim 2018 18:21

Rusya ile varılan İdlib mutabakatı çerçevesinde 15 Ekim’e kadar tamamlanması öngörülen Silahtan Arındırılmış Bölgenin (SAB) "temizlendiği" açıklandı. Gün çerisinde Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden yapılan “doğrulama” açıklamalarının ardından yazılı açıklama yayınlayan Milli Savunma Bakanlığı, ağır silahların çekilmesinin 10 Ekim itibariyle tamamlandığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde (İGAB) istikrarın temini için, garantör devletler olan Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı imzalanmıştır. Mutabakat gereği; sahanın coğrafi yapısı ile yerleşim alanlarının özellikleri de dikkate alınarak İGAB sınırları boyunca 15-20 km. derinliğinde Silahtan Arındırılmış Bölge (SAB) oluşturulmuştur. Garantör ülke olarak Türkiye mutabakattaki sorumluluklarını yerine getirmiş, bu kapsamda, İdlib'de gerginliğin sonlandırılması ve karşılıklı çatışma riskinin ortadan kaldırılması maksadıyla, ağır silahların SAB'tan çekilmesi 10 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır. İdlib'de sürdürülebilir ve kalıcı barışın tesisi için mütabakat kapsamında faaliyetlerimiz hız kesmeden sürdürülmektedir.

Bakanlık tarafından paylaşılan çekilme anına ilişkin fotoğraflar şu şekilde:

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün yaptığı basın toplantısında Anadolu Ajansı’nın gündeme getirdiği çekilme iddialarını doğrulamaya çalıştıklarını belirterek "Şu an itibarıyla İdlib'deki silahsızlandırılmış bölgeden 1000'den fazla militan, yaklaşık 100 askeri araç çıkarıldı” bilgilerini paylaşmıştı.

HAFİF VE ORTA SİLAHLAR KALACAK

Cumartesi günü Reuters’a konuşan Türkiye destekli cihatçı gruplardan iki komutan, çekilme sürecinin ayrıntılarını paylaşmış, geri çekilen ağır silahların roketatar ve topçu arabası tarzı araçlar olduğunu belirterek makineli tüfek ve benzeri hafif-orta ağırlıklı silahların kalacağı söylemişti.