Mersin'de 4 çocuğa 'ağırlaştırılmış müebbet' istemi

Mersin'de düzenlenen eylemlere katılan 15 yaşlarındaki 4 çocuk hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle Mersin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
DHA
Salı, 24 Şubat 2015 18:03

Mersin'de 26 Eylül 2014'te meydana gelen eylemlere katıldıkları iddia edilen 4 çocuk hakkında Mersin Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturma açıldı. İddianamesini tamamlayan savcı, çocuklar hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, yakarak kamu malına zarar verme, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlarından ağırlaştırılmış ömürboyu hapisle cezalandırılması istemiyle Mersin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Dava dosyasında müşteki olarak Mersin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli 2 polis memuru da yer aldı.

'AİLELERE PARA CEZASI VERİLİYOR'

Toplumsal olaylara katılan çocuklara ve ailelerine çok ağır cezalar verildiğini belirten Tanrıverdi "Bir yanda adli mekanizmalar işlerken ve cezalar verilirken, yargı dışından Mersin Valiliği tarafından bu çocuklara ve ailelerine, bize göre yasal olmayan yöntemlerle çok ağır para cezaları verilmektedir. Son bir yılda derneğimize yapılan resmi başvuru kayıtlarına göre toplam 129 çocuk gözaltına alınmış, tutuklanmış ve çocuk mahkemeleri tarafından yargılanmıştır. Bunlardan 67 çocuk hakkındaki davalar sonuçlanmıştır. Devlet malına zarar verildiği gerekçesi ile ailelerden para istenmektedir. Bizim son 1 yıl içerisinde yaptığımız incelemeye göre bu ailelere toplam 1 Milyon 270 bin TL ceza kesilmiştir. Bu, bize yapılan başvuru rakamlarıdır." ifadelerini kullandı.