Merkez Bankası: Temkinli olmak gerek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantısı raporunu yayınladı. Raporda enflasyon'un düşüşünü sabitlemek için temkinli olmak gerektiği ifade edilirken Ocak ayında gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısında "2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceği" öngörüsüne yer vermedi.
Haber Merkezi
Çarşamba, 25 Şubat 2015 17:44

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısı raporunu yayınladı. Raporda enflasyon'un düşüşünü sabitlemek için temkinli olmak gerektiğini ifade etti.

Kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde olduğunu,"Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi" desteklediğini belirten Kurul, "Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir"  değerlendirmesinde bulundu.

Para Politikası Kurulu Ocak ayı toplantısı özetinde enflasyona ilişkin değerlendirme "Mevcut para politikası duruşu altında Kurul, enflasyonun 2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceğini öngörmektedir." şeklindeydi.

Dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda ise "çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğinin öngörüldüğü"  söylenerek, enflasyon hedefinin tutturulamayacağını düşündüren bir değerlendirmeye yer verdi. Devamında ise "Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür" denildi. 

Hürriyet gazetesinden Uğur Gürses bugünkü yazısında, kur artışına karşı en etkili çözüm aracı olan tavan faizlerinin yarım puan aşağı çekilmesinin ciddi bir çelişki olduğuna işaret etti.