Mehmet Ali Ilıcak: Annem körü körüne inanıyor

Nazlı Ilıcak’ın oğlu Mehmet Ali Ilıcak annesinin bir dönem Tayyip Erdoğan'a, öncesinde Demirel'e körü körüne inandığı gibi bugün cemaate de öyle inandığını söyledi.
Çarşamba, 28 Ocak 2015 12:09

Mehmek Ali Ilıcak Gülen Cemaatine yakın duran annesi Nazlı Ilıcak'ı eleştirerek "Hiçbir zaman annemle çatışma ortamına giremem. Ama bu fikren aynı yolun yolcusuyuz anlamına gelmiyor" dedi.

Annesinin yazılarını okumadığını söyleyen Ilıcak "Annemle ben çok fırtınalı dönemler yaşadım, çok büyük kavgalarımız oldu, Tansu Hanım, Özal Bey zamanı... Annemle Turgut Bey'in problemleri hep bana yansırdı. Annem Akşam'da yazı yazardı, her gün sayfaya girmeden önce okuturdum, uymayanları çıkartırdım. Sonra ‘Akşam'da Sansürlenen Yazılarım’ diye kitap yaptı" dedi.

İnternethaber'den Hadi Özışık’a konuşan Mehmet Ali Ilıcak, Nazlı Ilıcak'ın cemaatçi olarak analatılmasını doğru bulmadığını söyleyen Ilıcak, "Anneme cemaatçi diyorlarsa, kesinlikle değil. Ama annemin duygusal bir yapısı var, bir şeye inandı mı, körü körüne… Ama inandığı o, nasıl bir dönem Tayyip Erdoğan'a -körü körüne diyelim- inanıyordu, önceden nasıl Demirelciydi… Annem böyle" dedi.

Nazılı Ilıcak'ın Tayyip Erdoğanla arasının bozulmasının milletvekili seçilmemesiyle ilgisinin olup olmadığına dair bir soruyu olumsuz olarak yanıtlayan Ilıcak "Kat'iyyen böyle bir şey yok. Bu dediğiniz milletvekilliği olayı tam Ergenekon başlamadan önceydi. İyi ki de milletvekili olmamış, annem milletvekili olsaydı benim hayatım kaymıştı. Bana adım attırmazdı. Tayyip Bey anneme her zaman saygısını göstermiştir" dedi.

Annesinin bu kavgada taraf olmasını aşırı duygusal yapısına bağlayan Mehmet Ali Ilıcak "Annemin saf bir tarafı var. Annem zor, akrep burcu. Ben, "Anne artık 70 yaşındasın torunun var, artık bu kadar kavga dövüşü ben bile yapamam. Durul, dinginleş, ortadan yaz" diyorum ama yapmıyor, genleri böyle. Ama körü körüne... Psikolojik de olabilir. Muhakeme yaptığına inanmıyorum" dedi.

Annesinin ailecek tanıdığı kişileri ezip geçtiğini söyleyen Ilıcak, "Benim gazetemde yazıyor olsa restleşirdim. Kesin yazılarını keserdim. Rasim'le Nagehan benim arkadaşım, annemin CNN Türk'teki programı bitsin diye Rasim'le beraber uğraştım diyebilirim. Ölecektim! 17 Aralık sonrası ilk programlarında benim Rasim'le yaptığım telefon konuşmaları, program bitimi Nagehan'la yaptığım konuşmalar... Bitsin artık diyorum, geceleri uykum kaçıyordu" dedi.