Komünist Parti 15'leri andı: Bir çelik aynadır gözlerimiz

Komünist Parti, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, Türkiye Komünist Partisi kurucuları Mustafa Suphi ve yoldaşlarını, öldürülmelerinin 94. yılında andı. 15'lerin mücadelesinin anlatıldığı serginin de açılışının yapıldığı anmaya grevdeki metal işçileri ve uluslararası komünist hareket temsilcileri katıldı.
Haber Merkezi
Cumartesi, 31 Ocak 2015 21:53

TKP kurucusu 15'lerin Karadeniz'de katledilmesinin 94. yılında Komünist Parti "Bir çelik aynadır gözlerimiz" başlığıyla bir anma düzenledi. Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılan anmada, Mustafa Suphi ve 14 yoldaşının mücadelesinin anlatıldığı bir sergi açıldı. Anma, konuşmalar, şiir dinletisi ve müzik dinletisiyle devam etti. Anmaya direnişteki metal işçileriyle uluslararası komünist partilerin temsilcileri de katıldı. 

Etkinlikte ilk sözü direnişteki metal işçilerinden Mustafa Tozkoparan aldı. 2 metal işçisiyle birlikte kürsüye çıkan Tozkoparan, yaptıkları grevi, grevin yasaklanmasını anlatarak metal işçilerinin direnmekte kararlı olduğunu dile getirdi. Tozkoparan, "Patronlar bizim önümüzde diz çökecek, MESS bizim önümüzde diz çökecek. Çünkü metal işçisi boyun eğmez, eğmeyecek" dedi. Komünist Parti üyeleri Tozkoparan'a, "fabrikalar MESS'e mezar olacak" ve "fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar, her şey emeğin olacak" sloganıyla karşılık verdi.

Tozkoparan'ın ardından sözü Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan söz aldı. Mustafa Suphi ve yoldaşlarının Türkiye'ye emperyalistlere karşı mücadele etmek için gelirken öldürüldüklerini hatırlatan Kemal Okuyan "biz komünistler için bağımsızlık, yurtseverlik mücadelesiyle sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için mücadele, bir madalyonun iki yüzü gibidir" diyerek söze başladı. "Mustafa Suphi ve yoldaşlarını katleden sermaye sınıfıdır, burjuvazidir. Burjuva sınıfı adına hareket eden herkes eşit sorumluluğa sahiptir 1921 Ocak'ındaki katliamda" diyen Okuyan, "Aradan uzun zaman geçti. Ama aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. Belki fiili bir işgal yok ama bizim ülkemiz yine emperyalist saldırganlığın hedefi durumunda. Türkiye'de yine işçi sınıfına saldırılar sürüyor, yine cinayetler oluyor, grevler yasaklanıyor son derece komik gerekçelerle" diye konuştu. Okuyan "bir açıdan baktığımızda, çok fazla yol almamışız. Öte yandan, az önce Mustafa yoldaşımızın söylediği gibi, biz bugün sermayeye meydan okuyup, 'biz size diz çöktüreceğiz, ey MESS'çi patronlar' diyorsak, biz parti olarak, 'AKP'ye boyun eğemeyeceğiz, diz çöktüreceğiz' diyorsak, bunu Mustafa Suphi ve yoldaşlarının cesaretine, aklına ve vicdanına borçluyuz" dedi.

 

OKUYAN: KOMÜNİST PARTİ EV SAHİBİ

Türkiye Komünist Partisi'nin 1920'de, Bakü'de yapılan uluslararası bir toplantının ardından kurulduğunu, Mustafa Suphilerin "bize bir parti gerek" dediklerini hatırlatan Okuyan, "Bugün de bir uluslararası toplantıdaydık. Dünya komünist ve işçi partilerinin hazırlık toplantılarından birini İstanbul'da yaptık. Ekim ayının sonunda da dünya komünist ve işçi partilerinin toplantısı Komünist Parti'nin ev sahipliğinde Türkiye'de gerçekleşecek" dedi. Okuyan sözlerini, "Biz Türkiyeli komünistler belki yeterince yol alamadık sosyalizm mücadelesinde. Ama Mustafa Suphilerin kararlığı ve inancı neyse, aynı kararlılık ve inançla; biz bu ülkede emperyalizmin borusunun ötmediği, kapitalist sömürünün ortadan kalktığı, yaşanası bir düzen kuracağız. Bu ülkeyi, hepimizin sıkılı yumruğu adına konuşan metal işçileriyle, tekstil işçileriyle, gıda işçileriyle, büro çalışanlarıyla, tarım işçileriyle, bu ülkenin işçi sınıfından yana aydınlarıyla hep beraber, güle oynaya kuracağız. Güleceğiz, mücadele ederken de, kavga ederken de, gerekirse ölürken de" diyerek bitirdi. 

Kemal Okuyan'ın ardından anma, sanatçı Orhan Aydın'ın okuduğu Nazım Hikmet şiirleriyle ve Nazım müzisyenlerinin seslendirdiği şarkılarla son buldu.