Kılıçdaroğlu: AKP ve HDP ortak açıklaması bir oyundur

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu AKP ve HDP'nin birlikte açıkladığı ortak mutabakatı oyun olarak niteledi.
Çarşamba, 04 Mart 2015 21:48

CNN Türk'te Tarafsız Bölge programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gelen soruları yanıtlıyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Barıştan, özgürlükten ve kadın erkek eşitliği yönünden tavrımız nettir. Bu 10 maddede yasal değişiklik gerekiyor. Şarttır. 10 maddeden sadece birisi parlamentoya gelebilir mi, gelemez çünkü vakit yok. Tamamen toplumu aldatmaya yönelik bir düzenlemedir. Ortak mutabakat sonrası taraflar birbiririni suçlamaya başladı. Barışın bu kadar istismar edilmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan ortak açıklama ile bir oyun oynanıyor.

Hükümet ve HDP bir çok konuda işbirliği yapıyor. İç Güvenlik Paketi'nde ise işbirliği yok. Silah bırakmayı amaç edinme değil, çıkar amaçlı bir politika yürütülüyor, seçim için.

HDP'den Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize işbirliği çağrısı gelmedi.

Bütün siyasal partiler birbirine rakiptir. Bizim etkili muhalefet yapmadığımızı söyleyenler doğruyu söylemiyor. Bizim vekillerimiz darp ediliyor. Biz özgürlükleri savunan bir partiyiz. Hiç bir partinin parlamento dışında kalmasını istemeyiz. Siyasi partilerin Meclis'te olmasını isteriz, sokakta değil. Çağrı yapmıştık, gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Biz Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini hep söyledik."