Kadıköy'de 'Köy Enstitüleri Deneyimi' söyleşisi

İstanbul Kadıköy'de bulunan Tarihçi Kitabevi'nde yarın "Türkiye'nin Eğitim Sistemi ve Köy Enstitüleri Deneyimi" başlıklı söyleşi yapılacak.
Cumartesi, 31 Ocak 2015 18:08

Tarihçi Kitabevi'nde "Türkiye'nin Eğitim Sistemi ve Köy Enstitüleri Deneyimi" başlığında söyleşi yapılacak. Söyleşiye iki Köy Enstitüsü mezunu emekli akademisyen Pakize Türkoğlu ve TÖB-DER eski başkanı Refet Özkan'la birlikte Birleşik Haziran Hareketi Kadıköy Meclisi üyesi Aykut Emre Al konuşmacı olarak katılacak.

Katılımcılardan Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunu Pakize Türkoğlu'nun “Tonguç ve Enstitüleri”, “Kısa Süren Hasat” ve  “Kızlar da Yanmaz” adlı eserleri bulunuyor. TÖB-DER eski başkanı Refet Özkan, Gönen Köy Enstitüsü mezunu; yazar Fakir Baykurt’un sıra arkadaşlarından. 

Yaklaşık beş senedir Kadıköy Moda’daki mekanında yayıncılık faaliyeti yürüten Tarihçi Kitabevi'nde, bir süredir “Tarih ve Edebiyat Atölyesi” faaliyeti yürütülüyor. Kitabevinde Muazzez İlmiye Çığ’dan Taner Timur’a, Enver Aysever’den Özden Toker’e, Korkut Boratav’a birçok isim ile söyleşi düzenlendi. Türkiye siyasi ve iktisadi tarihi üzerine oturumlar yapan atölye grubu yarınki söyleşiye, Fay Kirby’nin yazdığı ve eşi Niyazi Berkes’in çevirdiği “Türkiye’de Köy Enstitüleri”, Rıfat Okçabol’un “Türkiye Eğitim Sistemi” ve Pakize Türkoğlu’nun “Tonguç ve Enstitüleri” kitaplarını okuyarak hazırlandı. 

Tarih: 1 Şubat Pazar 15:00

Yer: Moda Caddesi, No:104/A Kadıköy-İstanbul