'IŞİD üyeleri kamu kurumlarında çalışıyor" iddiası

Güvenlik birimleri, Türkiye’den IŞİD’e katılan yaklaşık 50 militanın kamu çalışanı olduğunu belirledi. Aralarında AKP’li büyükşehir belediyelerinde çalışanlar da var.
Pazar, 08 Mart 2015 18:33

ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen istihbaratlar üzerine harekete geçen güvenlik birimleri, Türkiye’den IŞİD’e katılan bazı üyelerin, kamu kurumlarında çalıştığını belirledi.

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberinde, yapılan araştırmalar ekseninde, IŞİD'e katılan Türklerden yaklaşık 45 ile 50 militanın kamu kurumlarında çalıştığı belirlendiği iddia edildi. Bu sayının daha da fazla olmasından endişe ediliyor. Türkiye’den IŞİD’e katılan militanların kimliklerine yönelik geniş kapsamlı incelemeler, geçen yıl yaz aylarında başladı. Bu dönemde ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Ankara, İstanbul ve Sakarya gibi illerden IŞİD’e yoğun katılımların olduğuna yönelik haberler yayımladı. Özellikle Ankara’nın Hacı Bayram Semti’nde bazı gençlerin IŞİD’de savaşmak için kandırıldığına yönelik iddialar ortaya atıldı. Bu dönemde, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden de konuyla ilgili olarak Türk güvenlik güçlerine çeşitli istihbarat paylaşımları oldu.

Bu iddialar üzerine güvenlik birimleri, Türkiye’den IŞİD saflarına katılan militanları teknik ve fiziki tabike aldı. Bu takiplerle, IŞİD’in uyuyan hücrelerinin de izi sürüldü. Bu araştırma ve takipler sırasında ilginç bir bilgiye ulaşıldı. Yapılan takiplerde, Suriye’de savaştıktan sonra Türkiye’ye dönen bazı IŞİD militanlarının, belediyelerde işçi veya memur statüsünde çalıştıkları tespit edildi.