Hiç şaşırtmayacak: Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir?

Anayasa Mahkemesi Başkanı seçimlerinde, 17 üyenin 11'inin oyu ile Zühtü Arslan başkan seçildi. Arslan, AKP'nin hazırladığı "sivil anayasa"nın mimarı olarak biliniyor.
Haber Merkezi
Salı, 10 Şubat 2015 11:01

2009-2012 yılları arası Polis Akademisi Başkanı olan Arslan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2012 yılında YÖK kontenjanından AYM üyeliğine seçildi. Arslan 17 üyeden 11'inin oyuyla seçimi kazandı. Arslan, AKP'nin hazırladığı "sivil anayasa"nın mimarı olarak biliniyor.

Arslan'a ilişkin Sabah'ta yer alan bilgiler şöyle:

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, halen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan'ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen "Türkiye'de İfade Özgürlüğü" konulu projede uzman ve kitap yazarı olarak yer alan Prof. Dr. Arslan, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen "Dinlerarası İlişkiler: Seküler ve Demokratik bir Sistemde Barış İçinde Birarada Varoluş Arayışı" başlıklı projede kitap yazarı olarak yer aldı. Avrupa Konseyi'nin "Kolluk ve İnsan Hakları- 2000 Ötesi" programı çerçevesinde "Eğitimcilerin Eğitimi" projesinde uzman öğretim üyesi olarak çalışan Arslan, İngiliz Büyükelçiliği ile İçişleri Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü "Mülki Amirlerin Kolluk Denetim Kapasitesinin Artırılması" konulu projede de uzman olarak yer alıyor.

Polis Akademisi Başkanlığı'na; Anayasa Mahkemesi'nin "367 kararı"na karşı AKP'nin hazırlattığı "sivil Anayasa" taslağının mimarı olarak gösterildiği günlerde getirildi.