HES direnişleri İsveç’te tez konusu oldu

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Alakır Nehri üzerindeki 8 HES projesi ile Manavgat İlçesi Ahmetler Kanyonu’nda planlanan 1 HES projesi ve bunlara karşı köylülerin yürüttüğü mücadele, İsveç’te bilimsel çalışmaya konu oldu.
DHA
Cuma, 20 Şubat 2015 17:44

İsveç Uppsala Sverige Landbruks Üniversitesi’nde (SLU) master yapan Emine Karakitapoğlu, Kentsel ve Kırsal Kalkınma Bölümü Çevre İletişimi ve Yönetimi Birimi Master Programı çerçevesinde, Finlandiya ve İsveç’ten iki bilim insanının danışmanlığında “Türkiye’de HES Projelerindeki ÇED Süreçlerine Halkın Katılımı” başlıklı tez hazırladı. 

Uppsala’da Çevre İletişimi ve Çevre Çatışmaları alanında uzmanlaşma çalışmaları yaptığını belirten Karakitapoğlu, Türkiye’de yaygın şekilde devam eden HES protestoları ve mahkemelerde görülen sayısız çevre davasının nedenini bilimsel olarak ortaya koymak istediklerini söyledi. Karakitapoğlu, Ahmetler halkının yaşam alanlarındaki uygulamalarda söz sahibi olmak için gösterdiği direniş ve Alakır’da halen devam etmekte olan benzer mücadelenin İsveç’ten de takip edildiğini kaydetti. Emine Karakitapoğlu, çok kurak geçen Akdeniz bölgesindeki tek bir nehir üzerine Alakır’a 8 HES kurulması ile Ahmetler’de yerel halka turizm geliri sağlayan, su miktarı tartışmalı bir kanyona HES kurulmak istenmesinin, üniversitedeki hocaları tarafından bilimsel olarak incelemeye değer bulunduğunu ve bu çalışmayı yaptıklarını dile getirdi.