HDP’li Tan: İslâmcı yazarların, Kürt siyasetçilerin yarısı devletin adamıdır

Cemaatin yayın organı Zaman’da Ali Bulaç’ın başlattığı “Devlete çalışan İslâmcı ajanlar” tartışmasına HDP’li Altan Tan da katıldı. Tan, “44 yıldır İslâmi grup ve cemaatlerin içindeyim. İçinde devletin olmadığı yapı görmedim. Şu an İslâmi basındaki yazarların ve Kürt siyasetinde yer alanların en az yarısı devletin adamıdır” dedi.
Perşembe, 09 Temmuz 2015 16:54

Ali Bulaç, 6 Temmuz Pazartesi günü Zaman gazetesindeki köşesinde, 70’li yıllarda polis tarafından kendisine ajanlık teklif edildiğini açıklayarak kendisinin bu teklifi kabul etmediğini ama “kabul eden bazı İslâmcıların hızla yükseldiğini” yazmıştı.

‘FİDAN, MİT’E ÇALIŞAN İSLÂMCILARI YAYINLASIN’

Zaman Gazetesi’nden Habib Güler’in haberine göre, 1971’den beri İslâmcı çevrelerin içinde olduğunu anlatan Altan Tan, “44 yıllık tecrübemin sonucunda şunu diyebilirim: Tanıdığım tüm yapıların içinde, devletin olmadığı bir yapı görmedim. Keşke Hakan Fidan bu Ramazan ayında bir iyilik yapsa da devlete çalışan, MİT’e çalışan İslâmcıların ve Kürtçülerin listesini yayınlasa. Tahmin ettiğimizden çok daha fazla insan olduğunu düşünüyorum. Bunların önemli bir kısmı da anlı şanlı ‘ağabey’ pozisyonundaki insanlardır. Hakan Fidan’dan rica ediyorum, bir iyilik yapsın belki günahlarına kefaret olur” dedi.

‘İSLÂMİ GRUP LİDERİ KONTRGERİLLA ELEMANI ÇIKTI’

Görüşlerinin bazılarının bilgi, bazılarının ise öngörüye dayandığını anlatan Altan Tan, şunları söyledi: “Söylediklerimin önemli bir kısmı bilgidir. Mesela birini söyleyeyim: 12 Eylül’den önce içinde bulunduğum bir İslâmi grubun çok önemli bir lideri, 12 Eylül’den sonra alenen kontrgerilla elemanı çıktı. Mehmet Eymür (MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı) kendi internet sitesinde bu şahıstan bahsederken, ismini vererek ‘Beni Abdullah Çatlı ile o tanıştırdı’ diyor. Bu şahıs, bizim içinde bulunduğumuz İslâmi örgütün çok üst düzey bir yöneticisiydi. Şu an basındakilerin de en az yarısı devletin kontrolündedir.”

‘BİRÇOK KİŞİ DEVLETİN ADAMI ÇIKTI’

1990’lı yıllarda Yeni Zemin Dergisi’nde kendisinin de yazdığını, o dönem değil ama sonrasında dergide yazan bazı isimlerle ilgili kafasında ‘devletin adamı’ algısı oluştuğunu anlatan Tan, son sürece de işaret ederek “Bu durum Gülen cemaati için de geçerli. Gülen cemaatinden kimler ayrıldı, neden ayrıldı ona bakmak lazım” ifadesini kullandı.