Erdoğan’ın şeyhiyle Kabil’de öldürülen askerin ne ilişkisi var?

Dün Kabil’de düzenlenen intihar saldırısında bir Türk askeri ve bir Afgan sivilin ölümüyle sonuçlanan eylemi düzenleyen şebeke içerisinde, bir zamanlar Erdoğan’ın dizinin dibinde oturduğu Hikmetyar’ın örgütü de var.
Alper Birdal
Cuma, 27 Şubat 2015 15:08

Dün Afganistan’ın başkenti Kabil’in Vezir Ekber Han mahallesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda Piyade Uzman Çavuş Adem Şengül yaşamını yitirdi. Bir NATO üssünün, İran, Türkiye ve Almanya büyükelçiliklerinin de bulunduğu Vezir Ekber Han mahallesi hayli hassas bir bölge.

Dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıdan kısa bir süre sonra Taliban eylemi üstlenmiş, örgüte ait Cihadın Sesi adlı internet sitesinden “Kabil şehrinin merkezinde yaptığımız feda eyleminde bir dizi yabancı işgalci öldürülmüş veya yaralanmıştır” demişti.

İNTİHAR SALDIRILARINI YAPAN ŞEBEKE

Saldırı Taliban tarafından üstlenilmiş olsa da Kabil’de düzenlenen bombalı saldırı eylemleri uzun zamandır Taliban’ın da parçası olduğu bir şebeke tarafından düzenleniyor. ABD ordusu tarafından "Kabil Saldırı Şebekesi" adı verilen bu ağa Taliban, Hakkani Şebekesi ve Hizb-i İslami Gülbeddin örgütlerine bağlı güçler dahil. Şebeke Leşker-i Tayyibe ve El Kaide ile de işbirliği yapıyor ve kaynak paylaşıyor.

Dün gerçekleşen eylemin de esas olarak bu şebeke tarafından organize edildiği tahmin ediliyor.  Örgüt uzun süredir Kabil ve çevresinde bulunan Lovgar, Vardak, Nangarhar, Kapisa, Gazni ve Zabul şehirlerinde bombalı eylemler ve intihar saldırıları düzenliyor.

20 YILDA NEREDEN NEREYE...

Dünkü saldırıyı düzenlediği tahmin edilen şebekenin üç bileşeninden bir tanesi de Hizb-i İslami Gülbeddin. 1977’de kurulan örgütün lideri, Tayyip Erdoğan’ın 1993 senesinde dizinin dibinde otururken görüntülendiği Gülbeddin Hikmetyar.

Hikmetyar’ın örgütü doksanlı yılların ilk yarısından itibaren El Kaide ve Taliban’la irtibat kurduktan sonra, 2001 işgalinin ardından da bu ilişkiyi sürdürdü. Örgüt 2010’da Badahşan kentinde 10 sivil yardım görevlisinin öldürülmesi eyleminden de sorumlu tutuluyor.

Tayyip Erdoğan’ın Gülbettin Hikmetyar’ın dizinin dibinde oturduğu ve 1993 yılında Hikmetyar’ın Türkiye’yi ziyareti sırasında çekildiği iddia edilen görüntüler bir dönem tartışma konusu olmuştu. Erdoğan, 2006 yılında, görüntüler dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından gündeme getirildiğinde, “[Hikmetyar] onaylamadığım farklı bir çizgiye kaydı. Ben değiştim. Ben kendimi geliştirerek değiştim. Eski kafalı olmadığım için 30 yıl öncesinde takılıp kalmadım” demişti.

Aradan 22 yıl geçti. Şimdi Afgan cihatçı Hikmetyar’ın örgütünün, bir Türk askerinin ölümüne neden olan intihar saldırısıyla bağlantılı olup olmadığı araştırılıyor. Bundan 22 yıl önce Hikmetyar’ın dizinin dibinde oturan Erdoğan ise NATO şemsiyesi altında Afganistan’a asker gönderen Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamında oturuyor.