Erdoğan'ı protesto ettikleri için dövülen 2 kadına, 12 bin TL para cezası

6 Aralık 2013 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden iki kadına son duruşmada toplamda 12 bin TL para cezası kesildi.
Cuma, 30 Ocak 2015 20:33

Tayyip Erdoğan’ın 2013 yılında yerel seçimler dolayısıyla Kırklareli’ne gelmesiyle birlikte, şehrin polis ablukasında olması, her tarafın kapatılması ve şehirde adeta ‘ohal’ havası estirilmesine kızan iki kadın, alışverişten çıktıktan sonra Başbakan konvoyuyla karşılaştılar. Bu duruma sinirlenen iki kadın ‘’Allah belanızı versin’’ diye bağırınca, başbakanlık korumalarınca arabaya alınıp karakola götürülünceye kadar darp edilmişlerdi. Geceyi nezarette geçiren iki kadın daha sonra serbest bırakılmış ancak haklarında dava açılmıştı.

S.G ile M.T bugüne kadar 4 davaya girdiler. Avukatlığını Özgür Urfa’nın üstlendiği davaların hepsi şimdiye kadar ertelendi.Bugün ise davada bir gelişme yaşandı ve 5.davada sonuç açıklandı.

S.G ve M.T’ye ‘’kamu görevlisine hakaret”ten dolayı yargılanıyorlardı. Ancak mahkemede savunma yapan sanıkların avukatı Urfa; Recep Tayyip Erdoğan’ın o sırada Kırklareli’ne başbakan sıfatıyla değil, yerel seçim propagandası yapmak için parti genel başkanı sıfatıyla geldiğini vurgulamış, dolayısıyla davanın açılış sebebinin dahi doğru olmadığını belirtmiştir. Buna rağmen hakim, sanıkların “kamu görevlisine hakaret”ten 6 biner lira para cezasına çarptırılması yönünde karar verdi.

Avukat ve sanıklar ise davayı temyize taşımaya hazırlanıyorlar.