Erdoğan'dan Menbiç açıklaması: Hazırlıklarımızı tamamladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menbiç ve Fırat'ın doğusuna yönelik operasyona ilişkin, 'Suhuletle çözmek için her yolu denedik, deniyoruz. ABD ile Rusya ile görüşmelerin neticelenmesi için çalışıyoruz. İşte sınırdayız, en yakından gelişmeleri takip ediyoruz. Bize verilen sözler tutulur, süreç işlerse ne ala, aksi takdirde hazırlıklarımızı tamamladık, gerekli adımları atacağız' dedi.
Pazartesi, 21 Ocak 2019 15:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Şurası'nda konuşuyor.

"Kimseyi zararına iş yap demiyoruz ancak, faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş, marketlerde hâlâ fiyatlar düşmüyor, bunu neyle izah edeceğiz. Marketlerde halkımı sömürmeye devam edenler varsa hesabını sorarız" diyen Erdoğan, "Son dönemde yaşanan hadiseler karşısında kendimizi sorguya çekmek zorundayız. Faiz oranları düşmüş, enflasyon belli oranda düşmüş buna rağmen bakıyorsunuz marketlerde fiyatlar hala yüksek. Bunun ahlaki temeli olabilir mi? Rakamlar ortada, ama bakıyorsunuz fiyatlarda değişim yok, hala vatandaşımı nasıl soyacaklarının peşindeler" ifadelerini kullandı.

ABD VE RUSYA İLE GÖRÜŞMELER

Çarşamba günü Rusya'ya gideceğini açıklayan Erdoğan "Sayın Putin ile bölgedeki gelişmeleri ele alacağız. Terörden arındırılmış bu bölgelerde Suriye halkının, oralardaki kardeşlerimizin huzurunu sağlama ahdimiz var. İdlib'de biz olmasaydık yüz binlerce insanın ölüm haberlerini alacaktık. Ama orada attığımız adımlar bir sulh zeminini sağladık" dedi.

FIRAT'IN DOĞUSU VE MENBİÇ AÇIKLAMASI

Menbiç ve Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon gündemine ilişkin de konuşan Erdoğan, "Menbiç ve Fırat'ın doğusundan bizi uzak tutmak isteyenler terör örgütlerini iyice bilemek niyetindeler. Suhuletle çözmek için her yolu denedik, deniyoruz. ABD ile Rusya ile görüşmelerin neticelenmesi için çalışıyoruz. İşte sınırdayız, en yakından gelişmeleri takip ediyoruz. Bize verilen sözler tutulur, süreç işlerse ne ala, aksi takdirde hazırlıklarımızı tamamladık, gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE

Erdoğan "Ülkemize karşı yeni bataklık haline dönüşecek bir güvenli bölge uygulamasına asla izin veremeyiz. Güvenli bölge teklifimiz, terör örgütlerini Türkiye'nin kontrolünde, bir şekilde sınırlarımızdan uzak tutma amacını taşıyor" dedi.