Erdoğan, kraliçeliğe mi özeniyor?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında “Bana göre İngiltere bile bir yarı başkanlıktır, hakim olan unsur orada kraliçedir” dedi.
Cuma, 30 Ocak 2015 21:51

Erdoğan, dün akşam TRT ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtladığı televizyon programında Avrupa’da parlamenter hükümet sisteminin doğduğu İngiltere’nin yarı başkanlık sistemi ile yönetildiğini ileri sürdü.

Yönetim sistemi “anayasal monarşi” olarak tanımlanan İngiltere’de kraliyet ailesinin varlığının sembolik olduğu biliniyor. Resmi devlet başkanı olarak kral yahut kraliçenin gözüktüğü İngiltere’de, bu kişilerin tek başına kullanabilecekleri hiçbir siyasi gücü bulunmuyor. Ülkede, yasama parlamentoyu oluşturan Avam ve Lordlar Kamaraları tarafından yapılıyor, yürütmenin en güçlü halkası ise başbakan ve hükümet.    

Erdoğan'ın programda sarf ettiği sözler şöyle; "Bana göre İngiltere bile bir yarı başkanlıktır, hakim olan unsur orada kraliçedir. Bakınız şu anda Amerika’da padişahlık sistemi mi var? Amerika olunca padişahlık olmuyor, Brezilya’da, Güney Kore’de, Meksika’da olunca padişahlık olmuyor da Türkiye’de böyle bir teklif ileri sürülünce niye padişahlık oluyor?"