Egemen Bağış'tan Gezi açıklaması: Değişim isteyen kitleleri susturamazsınız

Dokunulmazlığı kalktığı için yargılanması gündeme gelen Egemen Bağış, bu korkuyla ilginç bir Gezi açıklamasında bulundu.
Salı, 09 Haziran 2015 10:18

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, üzerinden iki yıl geçen Gezi Direnişi'ne ilişkin bir açıklamada bulundu. Bu protestolara karşı alınmış olan tavrın hata olduğuna işaret eden Bağış, “Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini keşfetmiş kitleleri susturamazsınız" dedi.

Egemen Bağış, Türkiye'de yapılan seçimlere ilişkin İtalyan La Repubblica gazetesine bir röportaj verdi.

Bağış, “2 yıl önce Gezi Parkı protestoları oldu. Sosyal ağlar aracılığıyla seferber olunan, barışçıl bir ayaklanma idi, ama sonra bu susturuldu. Bu yeniden yaşanabilir. Korkmuyor musunuz?ö sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Bu, saati geri alamamanız gibi bir şey. Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini  keşfetmiş kitleleri susturamazsınız. Bu şekilde, risklerle, değişimlerle ve aynı zamanda fırsatlarla dolu, geri dönüşü olmayan bir sürecin önünde kendimizi buluruz. Asıl büyük zorluk, değişim anını kaçırmama kapasitesine sahip olmaktır."