Diyanet'ten 'internetten müzik indirme' fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı internetten program, yazılım, kitap, müzik indirme ve bunları kullanmaya dair fetva verdi.
Salı, 27 Ocak 2015 10:56

Diyanet İşleri Başkanlığına sorulan "İnternetten program, yazılım, kitap, müzik vb. indirmek ve bunları kullanmak helal midir?" sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu, fetva ile yanıt verdi.

"Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranış, kul hakkı sorumluğunu gerektirir.Bu sorumluluk ise, söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz" denilen açıklamanın devamı şu şekilde:

"Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmaktadır. Bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir.Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir."