Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'Dini Özgürlükler Raporu' tepkisi

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun Türkiye raporuna Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Yapılan açıklamada 'Terör örgütlerinin dini özgürlüklere olan tehdidinin had safhaya ulaştığı bu zor dönemde Türkiye, farklı din ve inançların barış içinde yaşadığı toplumsal yapısıyla dünyaya örnek teşkil etmektedir' denildi.
Çarşamba, 01 Mayıs 2019 11:15

Dışişleri Bakanlığı ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun Türkiye'yi de kapsayan 2019 yılı raporunda yer alan ifadelere tepki gösterdi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu tarafından yayınlanan “2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nun ülkemize ilişkin bölümü incelenmiştir. Bu rapor, dini özgürlükler konusunda ABD yönetimine tavsiyelerde bulunmak amacıyla anılan Komisyonca her yıl yayınlanmaktadır.

FETÖ mensuplarını dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar olarak nitelendirmesi, daha en baştan bu raporun ne denli tarafgir, gerçeklikten kopuk olduğunu ve hangi şer odaklarının etkisiyle kaleme alındığını açıkça ortaya koymaktadır. Terör örgütü niteliği onlarca mahkeme kararıyla saptanmışken, FETÖ'nün “Türk hükümeti tarafından hükümeti devirmekle suçlanan Gülen ve müritleri” olarak tanımlanması teröre bilerek göz yummak anlamına gelmektedir.

Azınlık cemaatlerinin temsilcileri tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan, ülkemizde farklı inanç gruplarının baskı altında olmaksızın yaşadıklarını beyan eden ortak bildiri ülkemizdeki dini özgürlük ortamının en güzel kanıtıdır. Rum Ortodoksları Patriği, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili ve Türkiye Hahambaşı'nın yanısıra Süryani, Keldani, Protestan temsilcilerinin imzası bulunan sözkonusu bildirinin devletimizce koordine edildiğine dair raporda yer alan mesnetsiz iddialar raporun siyasi saiklerle yazıldığını ispatlar niteliktedir.

Temsilciler Meclisi'ne Müslüman bir temsilci seçilmesini içine sindiremeyen, İslamofobiyle mücadelede yeterli iradeyi sergileyemeyen ve kendi dini azınlıklarına yönelik saldırıları engellemekte aciz kalan ABD Yönetimi ve Kongresi'nin Türkiye'yi eleştirmesi ise tutarsızlık göstergesidir.

Terör örgütlerinin dini özgürlüklere olan tehdidinin had safhaya ulaştığı bu zor dönemde Türkiye, farklı din ve inançların barış içinde yaşadığı toplumsal yapısıyla dünyaya örnek teşkil etmektedir."

RAPORDA NE DENİYORDU?

ABD hükümetine bağlı Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF), 2019 raporunu açıklamıştı.

Raporda dini özgürlük ihlallerinde ‘’sistematik, sürekli, dikkat çekici” unsurlarından en az birini karşıladığı belirtilen Türkiye, "ikinci kademe" statüsüne alınmıştı.

ABD Kongresi’nde düzenlenen bir toplantıyla açıklanan raporun Türkiye bölümünde ülkede dini özgürlüklerin durumunun "derin endişe yaratmayı sürdürdüğü" ve mevcut gidişatın, "gelecek yıllarda koşulların daha da kötüleşmesine yol açacağına dair ciddi kaygılar doğurduğu" savunulmuştu.

USCIRF, Türk hükümetinin, "dini özgürlüklere ilişkin meseleleri ele alma konusunda dikkate değer bir ilerleme gösteremediği" eleştirisinde bulunuyordu.