Devlet yurtlarında Osmanlıca ve Arapça dersleri!

AKP şimdi de yurtlarda ve gençlik kamplarında Arapça ve Osmanlıca kursları açacak.
Perşembe, 22 Ocak 2015 14:58

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı "gençlerin ruh ve beden sağlığına katkıda bulunmak" iddiasıyla işbirliğine hazırlanıyor. Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre Bakan Çağatay Kılıç ile Başkan Mehmet Görmez'in imzalayacağı 9 maddelik protokol taslağından dikkat çeken maddeler şöyle:

AMAÇ: GENÇLERİN RUH SAĞLIĞINA KATKI
Protokolün amacı birinci maddede sıralanıyor. Buna göre gençlerin beden ve ruh sağlıklarına, manevi gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yüksek Öğrenim, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, spor tesislerinde, kamplarda ve gençlik merkezlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı personelinin manevi destek sağlaması, din ve değerler eğitimi vermesi, sunmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek olarak ifade ediliyor.

KURAN KURSUNDA SPOR
Protokolün ikinci maddesi ise kapsamını düzenliyor. Buna göre Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı yurtlar, spor tesisleri, kamplar ve gençlik merkezlerinden faydalanan gençler, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı müftülüklerden din hizmeti, değerler eğitimi talep edebilecekler. Bu hizmeti müftü, vaiz, Kur'an Kursu öğreticisi, imam-hatip ve emekli din görevlileri verecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an kursları ile Yaz Kur’an kurslarına katılan gençlere ise sporu sevdirmek, boş vakitlerini spor yaparak geçirmelerine ve onların fiziksel ve sosyal aktivitelere katılımlarına yönelik hizmet verilecek.

ARAPÇA VE OSMANLICA KURSU
Protokole göre bakanlık, Yüksek Öğrenim, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, Gençlik Merkezlerinde, Gençlik Kamplarında ve spor tesislerinde “Din ve Değerler Eğitimi Kursları”, “Arapça, Osmanlıca vb. Dil Kursları” ile benzeri faaliyetlere katkı sağlamak üzere müftülüklerden personel talep edecek.

KUTLU DOĞUM YURTLARDA
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen Kutlu Doğum Haftası, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda Yüksek Öğrenim, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, Gençlik Merkezleri'nde, Gençlik Kampları'nda ve spor tesislerinde müftülüklerle ortak program düzenlenecek.

CAMİLERE GEZİ
Tarihi ve kültürel camilere, dini mekânlara gezi düzenlenecek.

KURAN KURSUNA KATILANA SPOR EĞİTİMİ
Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur’an Kursları ile Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuk ve gençlere Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı kurumlarda, spor tesislerinde ve gençlik merkezlerinde spor eğitimi verilerek, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunulacak.

SPOR YAPAN TÜM GENÇLERE MANEVİ EĞİTİM VERİLECEK
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca yürütülen her türlü spor ve gençlik faaliyetlerine katılan gençlerin manevi eğitimine destek sağlamak için müftülüklerle ortaklaşa programlar düzenlenecek.

Gençlik Kampları Lider Eğitimleri'ne, spor branşları antrenörlük ve hakemlik kurslarına Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden şartları tutan kişilerin katılımı sağlanacak ve başarılı olanlara Liderlik sertifikası, antrenörlük ve hakemlik belgesi verilecek.