Demirtaş'tan Erdoğan'a:O iki değil üç maymun, demek yine birini götürmüşsünüz

Hükümetin çözüm sürecinde umut vermediğine yönelik açıklamalarına, “Burada iki maymun oynanıyor” sözleriyle tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Demirtaş, “O iki maymun değil üç maymun. Demek birini yine götürmüşsünüz” dedi.
Pazar, 01 Mart 2015 20:26

HDP Batman il kongresinde konuşan HDP lideri Demirtaş, “Biz AKP’yi gerileteceğiz, bundan şüpheniz olmasın. Tekrar edeyim, AKP’nin bu ülkeye demokrasi getireceğine dair zerre kadar inancım yoktur”dedi.

“Burada iki maymun oynanıyor” diyen Erdoğan’a, “Sayın Cumhurbaşkanı, bizden AKP propagandası bekliyorsanız avucunuzu yalarsınız” diye seslenen Demirtaş;  “İki maymunmuş, hakaret. Aynen iade ediyorum. Ayrıca o iki maymun değil üç maymun. Demek birini yine götürmüşsünüz. Götürmeye alışmışlar ya” dedi

'BAŞKANLIK REJİMİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

HDP 7 Haziran genel seçimlerinde barajı aştığında AKP’nin tek başına anayasa yapamayacak hale geleceğini ifade eden Demirtaş, “Başkanlık rejimine asla izin vermeyeceğiz. Biz bir adamı ülkenin padişahı yapmak için bu mücadeleyi yürütmedik” dedi.

HDP’nin yüzde 15’lerle meclise girmesinin barışı güçlendireceği kaydeden HDP lideri, “AKP güçlenirse barış hayal, HDP güçlenirse barış gerçek olur. AKP diktatörlüğünü istemeyenler, gözünüzü HDP’den ayırmayın” diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Suudi Arabistan’a gitmeden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş’ın bu sözlerini şöyle değerlendirmişti: “Burada ikili görüntü söz konusu. Yalçın Bey ile açıklama yapanların açıklamaları farklı. Eş Başkanın(Selahattin Demirtaş) yaptığı açıklama farklı. Burada iki maymun oynanıyor. Bunların oturmuş bir ilkesi yok. İlkeli bir tavır içerisinde olsalar, Akdoğan’ın yanına gelen kişinin yaptığı açıklamalarla eş başkanın açıklamaları aynı olurdu.