Davutoğlu: Davete gerek yok, Gül aday olabilir

Davutoğlu, Abdullah Gül'ün milletvekili adaylığıyla ilgili iddialar üzerine, "Davete bile ihtiyacı yoktur. Kendisine hayırlı olsun ve hoşgeldin deriz böyle bir şey olursa" dedi.
Cuma, 06 Mart 2015 21:24

Birleşmiş Milletlerde (BM) "Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi" temalı etkinliğe katılarak konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, etkinliğin ardından da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Abdullah Gül'e milletvekili adaylığı teklifi yapılıp yapılmadığıyla ilgili, "Sayın Abdullah Gül kurucularımızdandır. Bu anlamda ilk başbakan ve AK Parti'den çıkmış ilk cumhurbaşkanıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın tekrar AK Parti'de bir önemli görev üstlenmesi ya da AK Parti içinde siyaset yapması hepimiz için sadece gurur verici bir gelişme olur. Dolayısıyla tabii takdir kendilerinin ama böyle bir girişim için davete bile ihtiyaç yoktur. Bunu daha önce de zikrettim. Takdir kendilerinin. Davete bile ihtiyacı yoktur. Kendisine hayırlı olsun ve hoşgeldin deriz böyle bir şey olursa. Kendisiyle görüşmüştük ama sinyal yoktu. Ama AK Parti'nin kapıları her zaman açıktır" dedi.

"CHP KAPATILACAK" İDDİASI

Davutoğlu, CHP'nin kapatılacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine de, "Böyle bir şeyin tartışılmasından bahsetmek bile abesle iştigaldır. Parti kapatma bahsi görüldüğünde bile olmaz denilecek bir durumdur. Herhangi bir parti hakkında kapatma durumu olursa AK Parti, Meclis'te bunun karşısında kale gibi durur. Demek seçimlerle ilgili ümitleri o kadar zayıf ki; bu tür söylentiler üzerinden olağanüstü bir hava varmış gibi görüntü vermeye çalışıyorlar. İşte kendilerine açık bir garanti veriyorum, hiçbir şekilde AK Parti, ne CHP ne MHP ne herhangi bir partinin kapatılmasına geçit de vermez izin de vermez" yanıtını verdi.