Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa 247 yeni araç

Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığa ait 61 aracı "Ak Saray"a götürdüğü gerekçesiyle Başbakanlığa ve Cumhubaşkanlığı'na 247 yeni araç alacağı öğrenildi.
Perşembe, 05 Mart 2015 12:23

2014'ün Aralık ayında Resmi Gazete'de yayınlanan haberde Başbakanlığa 222, Cumhurbaşkanlığı'na ise 25 yeni araç alıncağı bildirilmişti.

Başbakanlığa alınacak 222 yeni taşıtlar arasında 20 zırhlı otomobil, 163 binek ve 16 arazi tipi araç, 17 minibüs, bir otobüs, bir panelvan bulunurken Cumhurbaşkanlığı için de biri kamyon olmak üzere 25 yeni araç alınacağı öğrenildi. 

Zaman’dan Emre Soncan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ak Saray’a götürdüğü 61 aracın masrafı halen başbakanlıktan karşılanırken, araçları yeterli bulmayan Erdoğan’ın 25 araç daha alınmasına yönelik talimat verdiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı bütçesinden alınacak araçlar arasında 12 binek, iki zırhlı otomobil, iki minibüs, bir panelvan ve bir kamyon var.

Davutoğlu, eylül ayında yaptığı açıklamada, kamudaki taşıt israfını önleyeceklerini, “Mümkün olduğu kadar kamu taşıtlarındaki sayısal artışın, kamu binalarındaki kiralanma bedellerindeki artışların ciddi şekilde aşağı çekilmesi ve o alın teri ile gelen vergi gelirlerinin en doğru yerde en verimli şekilde kullanımının sağlanması için de iki ayaklı projeyi hayata geçirmiş olacağız” sözleriyle duyurmuştu.