Cilvegözü ve Öncüpınar Sınır Kapısı kapatıldı

Cilvegözü Sınır Kapısı ile Öncüpınar Sınır Kapısı'nın Suriye'deki çatışmalar nedeniyle gelişlere kapatıldığı duyuruldu.
Pazartesi, 09 Mart 2015 15:15

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı ile Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle gelişlere kapatıldı. Suriye'den gelecek tüm araç ve yaya girişlerine kapatılan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ülkelerine dönmek isteyen Suriyeliler ile tampon bölgeye yük taşıyan TIR'ların çıkışlarına izin veriliyor.

Yetkililer, kapının dün öğleden sonra girişlere Suriye'deki güvensizlik nedeniyle ikinci bir emre kadar kapatıldığını ve konuyla ilgili ÖSO'nun kontrolündeki Bab-Al Hava Sınır Kapısı'na da bilgi verildiğini açıkladı.

ÖNCÜPINAR DA KAPATILDI

Kilis'in karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentinin Azez ilçesinde ÖSO ile IŞİD militanları arasında süren çatışmalar ve Halep ve çevresinde Suriye ordusunun operasyonları üzerine, Başbakanlık talimatıyla Öncüpınar Sınır Kapısı da Suriye’den gelen araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Karar sonrası gelişlerin kabul edilmediği Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan pasaportları ile ülkesine dönmek isteyenlere ise izin veriliyor. Bu gelişme ardından zaman zaman patlama seslerinin de duyulduğu sınır hattında güvenlik güçlerinin önlemlerini artırdığı kaydedildi.