Büyük okul boykotu: 13 Şubat'ta ders yok

Birleşik Haziran Hareketi, "Laik ve bilimsel eğitim için 13 Şubat'ta ders yok" diyerek boykot çağrısında bulundu.
Cuma, 30 Ocak 2015 13:34

AKP'nin gerici eğitim hamlelerine yanıt vermek için Birleşik Haziran Hareketi 13 Şubat günü okulları boykot etme çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada "Laik ve bilimsel eğitimin yerini dinselleştirilmiş bir eğitimin, ortaokul ve liselerin yerini imam hatiplerin aldığı bir ülke gerilemeye mahkumdur" denilirken, "Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, imam hatipleştirmeye son verilmesini istiyoruz. Bunun için Uyarı Boykotu’na çağırıyoruz: 13 Şubat'ta ders yok" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şu şekilde:

Laik ve bilimsel eğitim için  13 Şubat'ta ders yok  
Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, imam hatipleştirmeye son verilmesini istiyoruz. Bunun için Uyarı Boykotu’na çağırıyoruz: 13 Şubat'ta ders yok.   
"Laik ve bilimsel eğitim" sloganıyla, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve imam hatipleştirmeye son verilmesi için mücadele ediyoruz. 2014 sonunda aldığımız karar çerçevesinde 13 Şubat günü bir Uyarı Boykot'u yapacağız. 11 Ocak'ta bu boykotun çağrısı için sokağa çıkmıştık. Şimdi Uyarı Boykotu'muzu tüm ülkeye yayacağız.  
13 Şubat günü çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz, liseli gençler olarak okullarımızda ders yapmayacağız, öğretmenler, eğitimciler olarak derslere girmeyeceğiz.  
AKP’nin kitaplardan attığı, yok saymaya çalıştığı güzellikleri çocuklarımızla paylaşacağız. Bilimsel eğitimin örneklerini vereceğiz.  
Nerede olursak olalım, ister çoğunlukta, ister azınlıkta kalalım, laik ve bilimsel eğitim için mücadele edenler olarak biliyoruz ki bu herkese lazımdır.  
Laik ve bilimsel eğitimin yerini dinselleştirilmiş bir eğitimin, ortaokul ve liselerin yerini imam hatiplerin aldığı bir ülke gerilemeye mahkumdur. Böyle bir gidişin sonunda insanca bir yaşam da, adalet ve eşitlik de, kardeşlik de hayal olur.  
Birleşik Haziran Hareketi