Berkin için ilk anma

Haziran Direnişi'nde polisin attığı gaz bombasıyla hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün birinci yılında anıldı.
Haber Merkezi
Cumartesi, 07 Mart 2015 12:01

GÜNCELLEME

Berkin Elvan’ın mezarı başına gelindiğinde anne Gülsüm Elvan baygınlık geçirdi.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan yaptığı konuşmada " Berkin’in katilleri hala ortada yok" diyerek şöyle devam etti: "Sizler güç olup Berkin’in katillerini çıkarabilirsiniz. Bundan sonra Berkin’leri katletmemek için mücadele edebilirsiniz. Ben şurada sizlere şunu söylemek istiyorum; hangi kurumda siyaset yaparsanız yapın, hangi yerde politika  yaparsanız yapın, birlik olalım, güç olalım. Yoksa bizleri katletmeye devam edecekler. Benim hiçbir siyasi düşüncem yok, bunu net ifade ediyorum. Berkin hepinizi bir araya toplamış. Artık bu ülkeye barış, demokrasi, kardeşlik, özgürlük gelmesini istiyorum" dedi. 

Sami Elvan bu konuşmayı yaparken anne Gülsüm Elvan oğlunun mezarı başında gözyaşı döküyordu. Daha fazla dayanamayan acılı anne baygınlık geçirdi. Gülsüm Elvan kalabalığın arasından el üzerinde taşınarak çıkarıldı.


 

GÜNCELLEME

Binlerce kişi Berkin'in yanında. Kitle Feriköy Mezarlığı'na ulaştı.

GÜNCELLEME

Berkin anması için yürüyüş güzergahı üzerinde TOMA'lar ve polis ekipleri bekliyor.

Berkin için anma yürüyüşü sürüyor.

Fotoğraf: Sendika.org

Haziran Direnişi'nde polisin attığı gaz bombasıyla vurulan ve 269 gün süren direnişin ardından 11 Mart'ta hayatını kaybeden Berkin Elvan için ilk anma töreni bugün Okmeydanı'nda gerçekleştiriliyor.

Okmeydanı Cemevi önünde yemek dağıtılmasının ardından saat 14.00’de Berkin Elvan’ın vurulduğu yerden Feriköy Mezarlığı’na yürüyüş yapılacak.

Berkin Elvan için 11 Mart'ta ülke genelinde eylemler yapılacak.

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, "Bugün Berkin'imizin yıl yemeği var. Ondan sonra da örf adetlerimize göre mezarına gitmeyi düşünüyoruz" dedi.

Elvan, "Hala Berkin'in katillerinin ortada olmadığını görüyoruz. Hala Berkin'in katilleri hayatlarını devam ettiriyor. Ama bizim çocuğumuz ortada yok. Herkesin bu davanın peşinde olmasını istiyorum" diye konuştu.