BDDK bazı bankalara döviz soruşturması başlattı

BDDK, bazı bankalar hakkında müşterilerini döviz alımına yönlendirdikleri iddiasıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kurum, JPMorgan hakkında da inceleme başlatıldığını duyurdu. Daha sonra SPK'den de JP Morgan'ın dün yayımladığı raporun 'yanıltıcı içeriği' nedeniyle üzerine inceleme başlatıldığı açıklaması yapıldı.
soL - Haber Merkezi
Cumartesi, 23 Mart 2019 19:52

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bazı bankaların müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdikleri iddiasıyla soruşturma başlattı.

Kurumdan yapılan açıklamada "Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır. Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir" denildi.

'JP MORGAN DA İNCELENİYOR'

Kurumdan yapılan diğer açıklamadaysa JPMorgan hakkında da inceleme başlatıldığı belirtildi. 

Açıklamada, şöyle denildi:

"22 Mart 2019 tarihinde JPMorgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir."

SPK DE AÇIKLADI

Sermaye Piyasası Kurulu da JPMorgan Chase’e soruşturma açtığını duyurdu.

Kurul açıklamasında, “22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak Kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

JPMORGAN RAPORUNDA NE VAR?

Dün Bloomberg'de yayımlanan bir haberde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde 6,3 milyar dolar düşüş yaşandığı, bu düşüşün beklenmedik olduğu ve yetkililerin konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı belirtilmişti.

Haberde JPMorgan Chase & Co’nun yatırımcılara dolar/TL’nin 5,90 seviyesine kadar çıkacağı öngörüsüyle liraya karşı dolarda kalmalarını tavsiye ettiği belirtildi. JPMorgan’ın 15 Mart’tan bu yana iki hafta içinde yalnızca Hazine'nin Eurobond (Avro tahvilleri) ödemesine bağlı olarak 1,5 milyar dolarlık rezerv düşüşü hesapladığı belirtildi. Söz konusu 1,5 milyar dolara ek olarak raporda 20 Mart'tan bu yana rezervlerin 1,5 milyar dolar daha gerilediği tahmini yapıldı.

Haberde JPMorgan stratejistlerinin müşterilerine geçtiği "Merkez Bankası rezervlerindeki hızlı azalmanın sürdürülemez olduğuna inanıyoruz" notuna yer verildi.

Söz konusu notta ayrıca 31 Mart yerel seçimleri sonrasında döviz rezervlerini destekleyici önlemlerin azalmasının, buna bağlı olarak da dolar/TL işlemlerinin büyük oranda artmasının beklendiği ifade edilerek yüksek risk öngörüldüğü belirtildi. 

Yerel seçimler sonrasında Merkez Bankası net döviz rezervlerindeki erimenin süreceği ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybının hızlanacağı öngörüsü, BDDK ve SPK incelemelerine yol açtı.