Bakan Zeybekçi: Balonu patlatırız

YASED’in 34. Genel Kurul Toplantısı Grand Tarabya Hotel’de düzenlendi. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Zeybekci, Merkez Bankası ile ilgili söylemlerine yönelik yapılan yorumlara atıfta bulunarak sözlerine başladı.
Cuma, 20 Şubat 2015 21:36

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 34. Genel Kurul Toplantısı Grand Tarabya Hotel’de düzenlendi. Toplantıya Ekonomi Bakan Nihat Zeybekci’nin yanı sıra YASED Başkanı Serpil Timuray ile TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve YASED üyeleri katıldı. Kurulda bir konuşma yapan Zeybekci, “Bugüne kadar ekonomi bakanı olarak Merkez Bankası'nın kararlarıyla ilgili ben görüşlerimi arz ederken kamuoyuna hiçbir zaman Merkez Bankası'nın kimliğini veya oradaki kişilere dair bir söz söylemedim. Merkez Bankası'nın sorumluluklarıyla ilgili yorum yaptım” dedi.

O BALONU PATLATIRIZ

İhracata dayalı bir büyüme modelinin önemini vurgulayan Bakan Zeybekci, “Büyümeyi, istihdamı, ihracatı, ihracata dayalı büyüme modelini seçmek zorundayız. Açıkça söylüyorum; Türkiye’de aşırı değerli TL ile Türkiye’de faizleri yukarıda tutarak, TL’ye olan talebi yukarı çekerek, yurtdışından gelen parayla ve ithalata dayalı bir kolaycılıkla yola devam etmek sürdürülebilir değildir. Onun için 4-5 yılda bir balonumuz olur. O balonu da patlatırız. Sebebi şu olur, bu olur, anayasa kitabı olur, babayasa kitabı olur, başka bir şey olur. O balon her seferinde patlamak için bahane arar. Onun için gerçekçi, ihracatı destekleyen, gereksiz ithalatı da cazip olmaktan çıkaran bir Türk Lirası kuruyla Türkiye’de yatırım yapılabilir. Büyümeye destek veren faiz oranlarıyla bir ekonomi ortamı oluşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE BAŞARIYA ULAŞMAK ZORUNDAYIZ"

"Çözüm sürecinde başarıya ulaşmak zorundayız" şeklinde ifade kullanan Bakan Zeybekci, “İstediğimiz teşvik bir türlü 6. bölgede başarılı olamıyor. Neden güvenlik, güvenlikle ilgili kaygılar, istikrarla ilgili kaygılar. O coğrafyadaki maalesef bazı tedirginliklerin devam ediyor olması. Bizim Doğu ve Güneydoğu’da verebileceğimiz en önemli teşvik çözüm sürecidir. Orada huzurun oluşması, barışın ve kardeşliğin oluşması, yatırım ortamının, istikrarın, güvenliğin sağlanıyor olması son derece önemli. Çözüm sürecinde başarıya ulaşmak zorundayız. Güvenlik, her şeyin başında huzur, barış, kardeşlik Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu çözüm süreci ile ilgili başarıya ulaşmak zorundayız. Başka şansımız yok” dedi.
Mevcut anayasaya yönelik eleştirilerde bulunan Bakan Zeybekci, “Hükmeden devlet, idare eden devlet, her şeyi kontrol altında tutan biraz paranoyak bir devlet anlayışının hala içinde yer aldığı bir anayasadan hala kurtulamadık” diye konuştu.

MUHALEFET GÜÇLÜ DEĞİL, İLLEGAL 

Bakan Zeybekci, “Anayasa ile başlayan süreçte, Türkiye’de biz iktidar ümidi olan muhalefet yaratmak zorundayız. Bu sistemimiz, mevcut sistemimiz güçlü, iktidar çıkarabiliyor. Zaman zaman zorlansa da, millet yüklendiği zaman, millet hemfikir olduğu zaman güçlü bir iktidar üretebiliyor. Ama bu sistem hiçbir zaman güçlü bir muhalefet üretmedi, üretemiyor ve üretemeyecek de. Güçlü muhalefet üretemediğiniz zaman demokrasiniz hep sıkıntıda oluyor. İktidara gelme ümidi olmayan bir muhalefet, normal yollardan iktidara gelme ümidi olmayan bir muhalefet, yok olma, kaybolma, ortadan silinme tehlikesini kendi bünyesinde, önünde hep bir tehdit olarak görüyor. Muhalefet, kendi varlığını devam ettirmek için ve iktidara gelebilmek için maalesef illegal, demokrasi dışı, hukuk dışı yoldan geçen her türlü girişimin peşine takılmaya hazır halde bekliyor” ifadelerine yer verdi.