Atilla Kart: Erdoğan hakkındaki fezlekeler yok edildi

CHP'li Atilla Kart Erdoğan hakkındaki 3 fezlekenin ortadan kaldırıldığını söyledi.
Perşembe, 12 Şubat 2015 14:36

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait 3 fezlekenin birileri tarafından ortadan kaldırıldığını iddia ederek konuyu Meclis’e taşıdı.

Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kart, Cumhurbaşkanıyla ilgili olan ve adi nitelikteki suçlamaları içeren 3 adet fezlekenin, TBMM Başkanlığı tarafından ilgili mercilere iade edildiğinin ortaya çıkması üzerine 18 Eylül 2014 tarihinde soru önergesi verdiğini hatırlatarak, “Önergeye süresi içinde cevap verilmediğinden, olay, bugün itibariyle bir kez daha önergeye konu yapılmıştır. Cumhurbaşkanına ait 3 adet fezlekenin – dosyanın, devlet eliyle ortadan kaldırılması- yok edilmesi girişiminde bulunulduğunu doğrulayan bir süreç söz konusudur” dedi.

'CUMHURBAŞKANINA AİT 3 FEZLEKE, BİRİLERİ TARAFINDAN ORTADAN KALDIRILMIŞTIR'
Daha önceki soru önergesine Başbakan tarafından süresi içinde cevap verilmediğinden önergenin TBMM Başkanlığının “Gelen Kağıtlar” listesinde 31 Ekim 2014 tarihinde yayımlandığını belirten Kart, soru önergesinde şöyle dedi:

“Bu sürecin anlamı şudur; Cumhurbaşkanına ait 3 dosya- 3 fezleke, birileri tarafından ortadan kaldırılmıştır. Böyle bir ihtimali tasavvur etmek istemiyoruz.Mezkur önergemizde gerekçeli olarak ifade edildiği üzere; bu dosyalar-bu fezlekeler, yine TBMM Başkanlığına intikal ettirilmeli ve TBMM Karma Komisyonunda Anayasal sürecin gereği yapılmalıdır.”

Kart'ın soru önergesi şöyle:

  • Cumhurbaşkanıyla ilgili olan ‘adi nitelikteki’ suçlamalarla ilgili dosyaların akıbeti nedir?
  • Mezkûr önergemize neden cevap verilmemiştir?
  • Önergeye cevap verilmemiş olmasının, dosyaların-fezlekelerin ortadan kaldırılma ihtimalini güçlendirmesi karşısında ivedi kaydıyla kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğunun gereğini yapacak mısınız?”