AKP'nin yeni YÖK yasasında, rektör seçiminin kaldırılması öngörülüyor!

Üzerinde çalışılan yeni YÖK yasasında, rektör seçiminin tamamen kaldırılması ve kriterlere uygun olan profesörler arasından Cumhurbaşkanı'nın rektör ataması öngörülüyor. Düzenlemenin yaz aylarına kadar Meclis'ten geçirilmesi planlanıyor.
Çarşamba, 20 Ocak 2016 09:43

YÖK'ün üzerinde çalıştığı yeni tasarıda, üniversitelerde rektör seçimlerinin tamamen kaldırılması öngörülüyor. Söz konusu düzenlemenin yaz aylarına kadar Meclis'ten çıkarılması planlanıyor. 

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, YÖK’ün üzerinde çalıştığı sistemin ayrıntıları şöyle: Yükseköğretim Yasası’nın rektörlük seçimlerine ilişkin maddesinde değişiklik yapılarak üç aşamalı “aday belirleme seçimi ve adaylar arasından atama” sistemine son verilecek. Üniversitelerde rektörlük seçimleri için artık sandık kurulmayacak. Yasanın rektör tanımında değişiklik yapılacak. Profesörler arasında rektör olabileceklere ilişkin ölçütler belirlenecek. Kritirlere uygun olan profesörler arasından belli sayıda isim Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek. Cumhurbaşkanı da YÖK’ün bildirdiği isimler arasından bir ismi rektör olarak belirleyecek.

KARARNAMEYLE GELİP KARARNAMEYLE GİDECEKLER

Üniversite demokrasisine son verecek düzenleme ile üniversite rektörleri, müsteşar, genel müdür gibi bürokratik atama kriterlerine tabi tutulacak. Kararname ile göreve başlayacak rektörler, büroratik çark içinde yine kararname ile görevinden alınabilecek. Böylece rektörlerin adli soruşturma geçirse bile görevden alınamaması, üniversitede zamanında kurulacak sandık sonuçlarının beklenmesi sorunu gündemden kalkmış olacak. Düzenleme ile ayrıca üniversitelerde kurulan sandık sonuçlarına uymayan bir atama yapılması üzerinden başlatılan tartışmalara da son verilmiş olacak. Söz konusu düzenlemenin haziran-temmuz aylarındaki rektörlük seçiminden önce Meclis’ten çıkarılması planlanıyor.