'Ak Saray'da kaçak ruhsat krizi

Atatürk Orman Çiftliği’nde Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin camii, kongre merkezi ve cumhurbaşkanlığı konutunun ruhsat soruları yanıtını bulamadı. Kurumlar ruhsatı verme sorumluluğunu üstüne almıyor.
Haber Merkezi
Cuma, 06 Şubat 2015 16:44

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yer alan "Ak Saray" yerleşkesinde yapımına başlanan cami, kongre merkezi ve konutun ruhsatını soran Mimarlar Odası Ankara Şubesi kurumlardan yanıt alamadı.

Başbakanlık ruhsat için "ilgili makamdan iste" derken, ilgili makam olan Ankara Büyükşehir Belediyesi ise "Başbakanlıktan iste" dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Başbakanlık Büyükşehir Belediye Başkanlığının yanıtını ciddiyetsizlik olarak yorumlarken tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Yönetim acz içerisinde, kaçak saraya dair sorduğumuz sorular bir anda sır oluyor ,bu alana dair hukuksuzluğun hakim olduğu bir süreç işliyor. yüksek güvenlikle korunan bu yerleşke kaçak sarayı, kaçak ibadethanesi, kaçak kongre merkezi, kaçak konutu, kaçak hukuku ve hesap verilmez şatafatı, gasp edilen arazileri, anayasaya aykırı uygulamaları ile adeta 'kaçakistan' görüntüsü veriyor.

'İNANMADIĞINIZ İŞİ NEDEN YAPIYORSUNUZ?'
Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak AOÇ’de yapımı yasadışı devam eden, ibadethane, kongre merkezi, konut inşaatlarının ruhsatını sorduk. Bitmek üzere olan bu yasadışı inşaatların ve konut ruhsatlarının iptali için dava açacağız. 1/10.000 lik ana plan davasının yürütmeyi durdurmasın rağmen verilen bütün ruhsatlar yasadışıdır. Ruhsatı bize vermiyorlar, Başbakanlık topu Büyükşehir Belediyesi’ne , Belediye ise Başbakanlık’a atıyor. Bu keyfi davranış kabul edilemez, yönetim kademesinde olanlar, ruhsatı vermekten neden korkuyorlar, kimden korkuyorlar. İbadethaneyi de kaçak işlere alet ediyorlar. İnanmadığınız, savunamayacağınız işi neden devam ettiriyorsunuz, neden kaçak dövüşüyorsunuz? Bu bürokrasi adabına sığmaz, kurumları keyfi tutumlarından vazgeçmeye, ödediğimiz vergilerle iş yapanları ciddiyete davet ediyoruz" dedi.

'AOÇ MÜCADELESİNDE ÇOK HAKLIYIZ'
Bilgi Edinme Kanunu’na göre konuyu yargıya taşıyacaklarını söyleyen Candan, “Kaçakistandaki kaçak ruhsatlarını mahkeme yoluyla edineceğiz. Verilen bu yanıtı yargıya taşıyacağız. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? O diyor ruhsatı ondan iste öteki diğerinden iste. Ruhsatı kimse üstüne almıyor. Atatürk Orman Çiftliği mücadelemiz, haklı olduğumuza sonuna kadar inandığımız bir mücadeledir.Meşru ve haklı zeminde inanarak yürüttüğümüz bu mücadelenin önünde, haksızlar, hukuk dışı olanlar, şeffaf olmayanlar, inanmadığı işi yapanlar asla duramayacaklar. Çünkü biz çok haklıyız, onlar haksız ve hukuksuz. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde, hukuk mücadelesinde asla yılmayacağız” şeklinde konuştu.