YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Üniversiteye girişte sınavsız model bugün için söz konusu değil" dedi.
Cuma, 22 Eylül 2017 09:44

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.  Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınavsız bir modelin söz konusu olmadığını, sosyal adaleti sağlayan merkezi sınavın bu yıl yine gerçekleştirileceğini  belirterek, "Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük radikal  değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabilir. Bundan dolayı giriş sistemini  daha yalınlaştıran, daha sade bir sınav sistemine yönelik bir hazırlığımız var"  dedi.

Saraç, "Giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik söz konusu olmayacak. YÖK'teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik" dedi.