Yıldırım: Trump Erdoğan'ı aramaya cesaret edememiştir

Başbakan Binali Yıldırım Meclis'teki konuşmasında ABD'yi hedef aldı.
Pazartesi, 11 Aralık 2017 20:32

Başbakan Binali Yıldırım, bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında yine ABD'yi eleştirdi. Yıldırım "ABD yönetiminin bu kararı hem uluslararası hukuka hem de Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır, yok hükmündedir. Bölgedeki ateşin üzerine benzin dökülmüştür. Bu kararı alanlar, Ortadoğu'da barış istemediğini alenen ortaya koymuştur. ABD Başkanı Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı aramamıştır. Çünkü Cumhurbaşkanımızın görüşü belli olduğu için aramaya cesaret edememiştir" dedi.

Çözüm oluncaya kadar Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görmeyeceklerini söyleyen Yıldırım "Bizim Kudüs'te bir büyükelçiliğimiz var ama Filistin Devleti'nin Büyükelçiliği" şeklinde konuştu.

ABD'de görülen Hakan Atilla davasına da değinen Başbakan "ABD'de devam eden bir dava var, Amerikan menfaatlerine zarar verdiğine dair. Bu dava hukuki dayanaktan yoksun siyasi bir davadır. Davadan 24 saat canlı yayın yapılıyor. FETÖ'cüler orada kendilerini seferber etmişler. Bu dava FETÖ terör örgütünün ABD yargısını kullanarak yapmaya çalıştığı bir iştir. 17-25 Aralık darbe girişiminde konuşulan şeylerdir, yeni ortaya çıkan hiçbir şey yoktur" dedi.