Venedik Komisyonu belediyelere kayyum atanmasına izin veren KHK'nin iptalini istedi

Avrupa Konseyi'nin danışma organı Venedik Komisyonu, AKP hükümetinin 89 belediyeye kayyum atamasına izin veren 674 nolu KHK’nin OHAL ile ilgisi olmadığını belirterek iptalini istedi.
Cumartesi, 07 Ekim 2017 09:20

Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin (AK) danışma organı Venedik Komisyonu, OHAL kapsamında çıkarılan ve kayyuma izin veren KHK’nin iptalini istedi.

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre komisyon pazartesi açıklayacağını raporunu önceki gün kabul etti.

Komisyondan yapılan açıklamada, yerel yönetimler "demokrasinin temeli" olarak gösterilirken, halkın yerel yönetimi seçtiğini, bunun da siyasi katılımı garantiye aldığı kaydedildi.

Konseye  görüş bildiren komisyon, Türkiye’den dört adım atmasını istedi:

  • OHAL için gerekmeyen 674 nolu KHK ile alınan kararları, özellikle de belediye başkanı, yardımcısı ve yerel meclis üyelerinin yerine yapılan atamaları iptal et.
  • 674 ile getirilen kuralların uygulamasının OHAL dönemi ile sınırlı olduğunu ve yerel demokrasiyi etkileyen herhangi bir kalıcı tedbirin olağan yasalar ve yönetmeler ile, doğru dürüst parlamenter tartışmayla alınmasını sağla.
  • Terörizmle mücadele için valilik tarafından özel güçlerin oluşturulduğu beledeyilerde alınan tedbirlerin yeterli yargı denetimine tabii tutulmasını sağlayacak için adımları at.
  • Terörle ilgili suçlamaların cezai bir mahkumiyetle sonuçlanmaması durumunda görevinden alınmış veya uzaklaştırılmış olan yerel temsilcilerin görevlerine iade edilmesi için yeterli kural ve çerçeveyi sağla.

Şimdiye dek DBP’nin 80’in üzerinde belediyesine kayyum atanmıştı. 

Avrupa Konseyi, daha önce Türkiye’yi denetime almıştı. Bunda da komisyonun raporu etkili olmuştu.