TÜİK'le ilgili önemli iddia: Arkasında Erdoğan var!

Açıklanan son büyüme rakamlarına ilişkin önemli bir sahtekarlık iddiası daha gündeme geldi.
Perşembe, 14 Aralık 2017 13:18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in açıkladığı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının “şaibeli” olduğunu ifade ederek, “İddia edilen büyüme sadece faizcilerle rantçılara yaradı. TÜİK verilerine göre, rantçıların kazancı yüzde 11.3 oranında artarken ücretli çalışanların gelirleri yüzde iki oranında geriledi” dedi.

ANKA'nın haberine göre, Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyümesini değerlendirdi. Herkesin birbirine “büyüme nerede” diye sorduğunu ifade eden Erdoğdu, “2017’nin üçüncü çeyreğindeki büyümeye 2009 sabit fiyatlarıyla, gelir yöntemiyle baktığımızda, toplam işgücü ödemeleri bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 2.4 büyürken, kar, faiz ve ranttan oluşan gelirler yüzde 16.2 oranında arttı. 2016’nın üçüncü çeyreğine göre yüzde 4.5 artan istihdam nedeniyle işçi başına reel ücretlerde yüzde ikilik azalma yaşanırken, işletmelerin işçi başına karlılığında ise yüzde 11.3’lük büyüme oldu. Yani büyüme işçilerin ücretlerini küçültürken, faiz, rant ve kar elde eden bir avuç azınlığa yaradı” dedi.

'ASLA YAYINLAMAZLAR'

Geçen yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 0.8 küçüldüğünü anımsatan Erdoğdu, “Yani baz etkisi nedeniyle bir artış zaten bekleniyordu ama refah üretmeyen bir ekonomik yapı, düşük asgari ücret, yüksek cari açık, yüksek genç işsizliğinin olduğu bir ortamda, ekonominin yüzde 11 büyüdüğünü söyleyerek bu gerçekleri istatistik balçığı ile sıvayamazsınız. Eğer TÜİK açıkladığı bu rakama gerçekten inanıyorsa eski milli gelir serisini de eş zamanlı yayımlansın ama yaptıkları üçkağıt ortaya çıkacağı için asla yayınlayamazlar” dedi.

Erdoğdu şöyle devam etti:

“Elde ne var ne yok piyasaya sürdüler, Kredi Garanti Fonuyla herkese kredi dağıttılar, milleti daha çok borçlandırdılar. Verdikleri borçla tüketimi artırdılar, bu borçları da alacak hanesine yazdılar. Büyüme dedikleri bu. Merkez Bankası tarafından yayınlan Kasım 2017 Finansal İstikrar Raporuna göre, Eylül 2017 sonu itibariyle hane halkı borçları Eylül 2016’ya göre yüzde 16,6 arttı. Tüketici kredisindeki artış ise yüzde 19. Kısacası 15 yılda sadece rant ve borçla büyüyen, GDO’lu bir ekonomi ve büyüme söz konusu. İstatistikler ne söylerse söylesin halk, içinde yaşadığı gerçekleri, yani nasıl geçim sıkıntısı çektiğini biliyor.”

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI TALİMATTI

Büyüme rakamları açıklanmadan önce ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın büyümenin yüksek çıkacağını söyledilerine dikkat çeken Erdoğdu, “TÜİK Kanununa göre, resmi istatistiklerin, tüm kullanıcılara tarafsız ve eş zamanlı olarak sunulması, gizlilik ilkesine riayet edilmesi gerekir. TÜİK, yasak ve etik dışı olmasına rağmen açıkça bilgi sızdırıyor. Bu açıklamalar talimat olarak alınıp, ilgili kurumlar da kendince ‘gereğini’ yapıyor” dedi.