Tansu Çiller'i akladılar: 'Faili meçhuller' davasında dinlenilmesinden vazgeçildi

"Faili meçhul cinayetler" davasında Tansu Çiller'in dinlenmesi kararından vazgeçildi.
Cuma, 15 Eylül 2017 15:40

Bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin Mehmet Ağar, bazı özel harekat polisleri ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 19 kişinin yargılandığı davada eski Başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Uçuran Çiller'in tanık olarak dinlenmesi kararından vazgeçildi. 

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tanık olarak dinlenmesi kararlaştırılan eski Başbakan Tansu Çiller ve eşi Özer Uçuran Çiller'in avukatının dilekçe vererek, müvekkilinin "suça ilişkin hiçbir ilgi ve bilgilerinin olmadığı, olabilmesinin ihtimali bulunmadığı, olay tarihlerinde olay yerinde bulunmadıkları, bu nedenle tanık olmalarını gerektirecek hiçbir şey olmadığını" bildirdiği, ara karardan dönülmesini talep ettikleri, ayrıca mazeretlerine ilişkin rapor gönderdikleri tutanağa geçirildi.

Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından ara kararları açıkladı. Heyet, "Memduh Bayraktaroğlu dinlendikten sonra Tansu Çiller ve Özer Uçuran Çiller'in dinlenip dinlenmeyeceğinin değerlendirilmesine, bu aşamada dinlenmelerine yer olmadığına" karar vererek, duruşmayı erteledi. 

Müşteki avukatları, bu ara karara tepki gösterdi, avukatlar ve mahkeme başkanı bir süre tartıştı.

Sanıklar, 1990'lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili, Türk Ceza Kanunu'ndaki, "cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek" suçundan yargılanıyor.