Side Antik Kenti’nde 1800 yıllık yeni heykeller bulundu

Antalya’daki Side Antik Kenti kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık iki erkek ve bir kadın heykeli daha bulundu.
Pazar, 17 Eylül 2017 22:05

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik kazılarda, milattan sonra 3. yüzyıla ait  heykeller bulundu. Eserleri koruma altına alan uzmanların buluntular üzerindeki çalışmaları devam ediyor

Arkeofili'deki habere göre, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki antik kentte geçtiğimiz aylarda buldukları ayakta duran bir kadın ve bir erkek heykelini koruma altına alan arkeologlar, son olarak giyimli ve düşmüş vaziyette iki erkek ve bir kadın heykelini daha gün yüzüne çıkardı.

Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkarılan ve milattan sonra 3. yüzyıla tarihlenen eserler Roma dönemine ait.

Side Antik Kenti’ndeki 2017 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarında ulaşılan ve M binası olarak adlandırılan yapıda ortaya çıkan nişlerin önünde bulunan heykellerin giyimli ve düşmüş vaziyette olması dikkat çekiyor.

Kazı alanında bulunan porticus içerisindeki başsız bir kadın heykeli ile birlikte ortaya çıkan giyimli iki erkek heykelinin Roma dönemine ait yüksek memuriyetten kişiler olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca nişlerin içinde ayakta durması beklenen heykellerin yere düşmüş vaziyette olması da uzmanların incelemeleri için önemli.