Reina Katliamı davası: Fotoğrafı gösterdi...

Konya'da Reina saldırganı Masharipov'un da barındığı evleri kiralayan sanık emlakçı konuştu. Evleri kiralayan kişinin tutuklu sanıklardan Omar Asım olduğunu söyledi. Omar Asım emlakçıyı tanımadığını ileri sürünce, emlakçı birlikte çekildiği fotoğrafı gösterdi.
Çarşamba, 13 Aralık 2017 14:14

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan duruşma salonunda görülen davanın üçüncü celsesine başlandı. 

Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva ile imam nikahlı eşi Tene Traore'nin de bulunduğu tutuklu 3 kadın da Bakırköy Kadın Cezaevi'nden SEGBİS'le duruşmaya bağlandı. Maharipov'un hemen karşısında bulunan ekranda, eşlerin yan yana oturduğu görüldü.

Duruşmada ilk olarak Konya'da emlakçılık yapan tutuklu sanık Mehmet Ekenler savunma yaptı. Masharipov'un Konya'da barındığı evi kiraladığı ve Konya'dan İstanbul'a gönderilen silahın sahibi olduğu iddialarına ilişkin konuşan sanık Ekenler, "Öncelikle DEAŞ terör örgütüyle anılmaktan utanç duyuyorum" diyerek sözlerine başladı. 

DHA'nın haberine göre, sanıklardan Omar Asım'ın 2016'nın Temmuz ayında 'kardaş' ismiyle hitap ettiği kişiyle ofisine gelerek, ev kiraladığını, kira sözleşmesine de 'kardaş'ın ve Omar Asım'ın imza attığını söyledi. Kısa aralıklarla Asım'ın gelerek toplamda 5 ev kiraladığını anlatan Ekenler, Asım'ın kiralarını düzenli ödediği için kefil istemediğini kaydetti. 

Omar Asım'ın bir ara yanına geldiğinde arabada bulunan silahını gördüğünü ve kendisine satmasını istediğini söyleyen Ekenler, "Silahın ruhsatı yoktu ve tutukluk yapıyordu. Ben de silahtan kurtulmak istiyordum. 2 bin 200 TL'ye Omar Asım'a sattım. Benden silahı İstanbul'a göndermemi istedi. Ancak kabul etmedim. Daha sonra, 'kardaş'ı gönderdi. Silahı siyah poşette mermileriyle birlikte 'kardaş'a teslim ettim. Silahın parasını da Omer Asım'ın 13 yaşındaki oğlu bana getirdi" diye konuştu. 

Daha sonra, Konya'da bir numaralı sanık Masharipov'a barınacak yer temin etmek ve İstanbul'a otobüsle gönderilen silaha aracılık etmekle suçlanan sanık Omar Asım savunmasını yaptı. Tercüman aracılığıyla Kazakça dilinde savunmasını yapan Asım, yasadışı yollardan Türkiye'ye Kasım 2016'da geldiğini, hep İstanbul'da yaşadığını, Konya'da hiç bulunmadığını, sanık Mehmet Ekenler'in söylediği evleri kiralamadığını, saldırgan Masharipov'u tanımadığını, söz konusu silahı da almadığını iddia etti. Bunun üzerine söz alan Ekenler'in avukatı mahkemeye, Omar Asım ile Mehmet Ekenler'in aynı karede olduğu iki fotoğrafı delil olarak sundu. Bunun üzerine mahkeme başkanı, "İşte Türklerin özelliği, fotoğraf çekmeden bırakmayız" dedi. 

Fotoğraflar, mahkeme salonundaki ekrana da yansıtıldı. Sanık Omar Asım, "Fotoğraftaki kişi bana benziyor. Ama ben değilim" dedi. Mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, söz konusu fotoğraftaki kişilerin Adli Tıp Görüntü Tarama Şubesi'nden tespit edileceğini bildirdi. 

Duruşmaya ara verildi.